Staramy się Wam przybliżyć tematykę nie tylko chirurgii plastycznej, ale wszystkich dziedzin mających wpływ na upiększenie Twojego ciała. Jedną z nich jest Okulistyka. Rozwija się w niesamowitym tempie, dając nam możliwość likwidacji schorzeń czy też małych defektów w obrębie gałki ocznej.
To bardzo wrażliwe miejsce, jeden z najważniejszych zmysłów, jakie posiada człowiek. Dbajmy o oczy i regularnie składajmy wizyty w gabinecie okulisty.
Jak powinna wyglądać wizyta u dobrego specjalisty ? Na co mamy zwrócić uwagę i jakie badania powinien nam zrobić lekarz ?
U każdego lekarza, który nas bada, musi być założona nam karta pacjenta. Na pierwszej wizycie najważniejszy jest tzw. wywiad. To rozmowa z pacjentem, lekarz zadaje pytania i gromadzi o nas przydatne mu wiadomości oczywiście dotyczące naszego wzroku, oczu itp. Musisz być szczery i odpowiadać dość dokładnie. Informacje te są przydatne w diagnozowaniu ewentualnych schorzeń i dają specjaliście obraz naszego problemu, co w rezultacie ułatwia leczenie lub podjęcie dalszego rozpoznania.
Rozmowa kończy się badaniem ostrości Twojego wzroku, podstawowej ocenie czynności oczu. Badanie ostrości do dali i do bliży.
Badanie do dali to standardowe czytanie cyfr, liczb z tablicy oddalonej około 5 m. Przeprowadza się je osobno dla każdego oka przy zasłoniętym drugim.
Badanie do bliży wykonuje się również dla każdego oka osobno i jest przeprowadzane na podstawie odczytywania jak najmniejszych liter ze specjalnej tablicy.
Czasami zdarza się pacjent, który ma nieprawidłowy wynik ostrości wzroku, okulista dobiera wtedy odpowiednie szkła korekcyjne dla wyrównania wady. Potrzebny jest wtedy aparat o nazwie refraktometr. Jest to tylko badanie pomocnicze i nie jest jednoznacznym wyznacznikiem dla lekarza, jakie szkła korekcyjne nam przepisać.
Ciśnienie wewnątrzgałkowe powinno być również zbadane, które bada się po uprzednim zakropleniu oczu preparatem znieczulającym i użyciu lampy szczelinowej zwanej biomikroskopem okulistycznym. Norma dla prawidłowej wartości ciśnienia wewnatrzgałkowego to (T) ok. 20 mm Hg, którego nie powinno przekraczać.
Następnie lekarz bada oko i ocenia jego osadzenie, ustawienie i ruchomość gałek ocznych. Wykluczając schorzenia takie jak np. wytrzeszcz gałek, zez itp.
Przechodzi do dokładniejszego badania, czyli kolejnych elementów naszego oka. Rogówka, soczewka, tęczówka, dno oka (tarcza nerwu wzrokowego), plamka oraz siatkówka oka. W tych badaniach stosuje się specjalną lampę szczelinową, dzięki której lekarz widzi oko w dużym powiększeniu. Kiedy badane jest dno oka, lekarz dostawia przed badanym okiem dodatkowe soczewki powiększające.
Jeśli wszystko jest w porządku, badanie na tym się kończy etapie. Jednak kiedy zdiagnozowana jest, chociaż najmniejsza patologia wtedy okulista musi skierować nas na dodatkowe badania, które nie jest w stanie najczęściej przeprowadzić w gabinecie lekarskim. Jakie badania mogą nas czekać ? Jedne z nich to USG gałki ocznej, angiografię fluoresceinową, OCT, badanie pola widzenia.
USG gałki ocznej
Metoda obrazowa, która wykorzystuje ultradźwięki. Pozwala na zbadanie oka, nawet gdy zmętnienie rogówki lub soczewki uniemożliwia lekarzowi ocenę wnętrza gałki ocznej. Przy pomocy tej metody można też ocenić długość gałki ocznej, dokładnie zmierzyć wielkość różnych zmian w oku jak ciała obce, nowotwory, zakres odwarstwienia siatkówki, a także zbadać oczodół.
Angografia fluoresceinowa
To badanie służy do oceny niewielkich zmian w naczyniach siatkówki i naczyniówki, pomaga to zdiagnozować niektóre uszkodzenia plamki. Pokazuje obszary niedokrwienia siatkówki i naczyniówki oraz pozwala odróżnić miejsca świeżego zapalenia, obrzęku i starych zmian bliznowatych.
OTC
Badanie OTC, czyli optyczna tomografia koherentna, jest bardzo dokładnym badaniem siatkówki oka. Możemy zdiagnozować wszelkie zmiany chorobowe u osób z podejrzeniem o zmiany w siatkówce.
Badanie pola widzenia
Metoda obrazowa, która wykorzystuje ultradźwięki. Pozwala na zbadanie oka, nawet gdy zmętnienie rogówki lub soczewki uniemożliwia lekarzowi ocenę wnętrza gałki ocznej. Przy pomocy tej metody można też ocenić długość gałki ocznej, dokładnie zmierzyć wielkość różnych zmian w oku jak ciała obce, nowotwory, zakres odwarstwienia siatkówki, a także zbadać oczodół.
Źródło: Foto Bartek Wardziak
Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz
Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.