Proste badanie krwi, które zleca specjalista. Zgłaszamy się rano do punktu pobierania i tam zaczynają się pytania do pacjenta. Nie każdy pamięta o zaleceniach lekarza, a niektórzy lekarze, wpadając w rutynę, nie domyślą się nawet, że to, co dla nich jest normą, pacjentowi nawet nie przejdzie przez myśl. Jak się przygotować do badania krwi by wyniki były jak najbardziej wiarygodne?

Badanie krwi to podstawowa analiza jej składu, które jest potrzebne jako jedno z wielu do zdiagnozowania stanu pacjenta.
Proste i wydawałby się nieskomplikowane. Niestety pacjenci bywają roztrzepani, nie słuchają zaleceń, a wskazówki ulatują z głowy zaraz po wyjściu z gabinetu.
Musimy jako pacjenci stosować się i to rygorystycznie do słów lekarza. Badania krwi mogą zostać zafałszowane przez nasze rozkojarzenie czy roztrzepanie.
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”
Kiedy robimy badanie krwi?
Badanie krwi zazwyczaj zalecane jest w godzinach porannych. Tak zdarzają się w nagłych przypadkach badania o innych porach dnia.
– Rano to najlepszy czas
– prosimy nie jeść śniadania i ograniczyć się co najwyżej do wypicia wody, bez słodkich kaw czy herbat. Optymalnie jest ograniczyć jedzenie i picie na około 12 h
– zdarza się, że lekarz zaleca specjalną dietę pacjentowi i jest to indywidualne podejście (zależne od podejrzewanej diagnozy)
– jeśli badanie zlecone jest przed planowanym zabiegiem, to wykonaj je na około 10 dni przed terminem
– postaraj się przed badaniem około tygodnia do dwóch zachować dietę
– na 2-4 dni zalecane jest niepicie alkoholu
– nie bierz niepotrzebnie leków, które nie są przepisane przez lekarza i nie są kontynuacją zaleconej terapii
Bardzo ważną sprawą jest, by informować swojego lekarza prowadzącego o wszystkich zażywanych lekach, o używkach oraz o narkotykach, które mają wielki wpływ na nasz organizm i jego funkcjonowanie. Jesteś na tyle odważny, by brać narkotyki, to miej odwagę dla swojego własnego bezpieczeństwa poinformować o tym lekarza. Zwłaszcza przed zabiegiem a tym bardziej przed operacją, która ma być przeprowadzana w pełnej narkozie.
Jak wygląda badanie krwi?
Do badania krwi pobierana jest krew żylna i najczęściej ze zgięcia łokciowego. Zdarza się, że jest problem z tzw.uciekaniem żyły lub po prostu niewyczuciem przez osobę pobierającą żyły, wtedy pobierana jest ona z grzbietu dłoni lub stopy. Nie obawiajcie się grubych igieł jak za czasów PRL-u, dziś w większości punktów pobieranie krwi jest przez specjalne zestawy tzn. cienka igła połączona rurka z pojemnikiem na krew. Miejsce wkłucia jest dezynfekowane, a wcześniej zakładana jest opaska uciskowa.
Jak przetrwać pobieranie krwi i nie zemdleć?
W czasie wkłucia możesz poczuć mały dyskomfort, ale nie ból. Proponujmy w tym czasie zabrać głęboki wdech i powoli wypuszczać powietrze. Co wrażliwsi skupią się na oddechu, a nie na czynności wykonywanej przez pielęgniarkę. Odwrócenie głowy i niepatrzenie również pomaga. Samo pobranie trwa dosłownie moment. Pielęgniarka napełnia pojemniczek lub kilka w zależności od zaleceń lekarza i nasza krew natychmiast trafia do laboratorium. Termin odbioru wyników jest również zależny od rodzaju badania krwi.
Kobiety, które są w okresie miesiączkowym, powinny powiadomić o tym swojego lekarza, który jeśli badanie nie jest pilne, prosi pacjentkę o wykonanie go po tym okresie.
Chromofarmakologia
Istnieje specjalna dziedzina wiedzy zwana chromofarmakologia, która określa, jaki wpływ mają pory dnia na naszą fizjologię. Stężenia np. jonów sodu, potasu różnią się wartościami w nocy i rano. Inne składniki krwi również o różnych godzinach dnia i nocy mają różne stężenie i mogą zafałszować odczyt, a co za tym idzie źle wpłynąć na prawidłową diagnozę pacjenta.
Może dla wielu ludzi są to bzdury, ale zapewniam, że jeśli chodzi o nasze zdrowie i postawienie diagnozy, zaczynamy nawet na takie drobnostki patrzeć z innej perspektywy. Nikt z nas nie chce bez potrzeby brać leków, ale również nie chcemy być pozostawieni w miłej nieświadomości, że w naszym przypadku tak naprawdę jest potrzebna terapia i konkretne leczenie czy zabieg ratujący nasze zdrowie i życie.
Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz
Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.