Rak piersi jest najczęstszym nowotworem występującym u kobiet. Rozwija się przeważnie około 50.roku życia, a częstość zachorowań wzrasta wraz z wiekiem. Zdarza się jednak i u kobiet zupełnie młodych. Rak jest nowotworem w dużym procesie uleczalnym – warunkiem jednak jest rozpoznanie choroby we wczesnym stadium, gdy jest on uleczalny.
Kobiety lub też ich partnerzy wykrywają większość nowotworów piersi, często dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Wykrywając go wcześniej możesz uratować pierś.
Samodzielne badanie piersi należy wykonywać, począwszy od 25. roku życia, raz w miesiącu, najlepiej tydzień po miesiączce, gdy piersi nie są wrażliwe lub obrzmiałe. Kobiety, które przeszły okres przekwitania powinny wykonywać badanie w te same dni każdego miesiąca.

Raz do roku należy również zgłaszać się do lekarza, nawet gdy nie ma żadnych symptomów. Każda kobieta w wieku 35-40 lat powinna wykonać jedną mammografię, a w wieku 40-50 lat powtarzać ją, co dwa lata. Po 50. roku życia badanie raz na rok, chyba że lekarza zaleci inaczej. Młodszym kobietom zaleca się badanie usg.
Gruczoły piersiowe zbudowane są z przewodów, płatów, płatków, tkanki włóknistej, tłuszczowej, pod którymi znajdują się mięśnie i kości żebra. Piersi kobiet po 40 roku życia mają budowę tłuszczową, młode kobiety gruczołową. Dlatego wyczuwa się w nich wiele guzowatości i nierówności, co jest rzeczą normalną. Wiadomo, że przed wystąpieniem okresu lub w czasie jego trwania dodatkowo mogą pojawić się bolesne guzki z powodu nadmiernego nagromadzenia się płynu w tkankach. Dlatego badanie u kobiet miesiączkujących powinno wykonywać 2-3 dni po okresie, u kobiet po menopauzie raz w miesiącu.
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”
Piersi kobiece ulegają zmianą
Piersi kobiece ulegają zmianie w czasie jej życia. Na zmiany w piersiach mają wpływ takie czynniki jak wiek, miesięczny cykl menstruacyjny, ciąża, karmienie piersią, doustne środki antykoncepcyjne lub inne leki hormonalne, menopauza.
Kiedy występuje ryzyko zachorowania ?
-trzykrotnie większe ryzyko u kobiet, u których pierwsza miesiączka wystąpiła przed 11 rokiem życia, niż u kobiet, u których wystąpiła późno
-dwukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania późna menopauza po 55 roku życia niż u kobiet, które przeszły to w wieku 45 lat
– większość badań wykazują, że doustne środki antykoncepcyjne nie wpływają na zwiększone ryzyko zachorowań z wyjątkiem kobiet, które nigdy nie rodziły. Wśród nich ryzyko wyraźnie wzrasta po 4 latach przyjmowania środków.
-stosowanie estrogenów w leczeniu objawów wypadowych w okresie menopauzy przez 10-15 lat zwiększa ryzyko o 30-40% i jest większe, czym dłużej kobiety przyjmowały hormony
-dwukrotne większe ryzyko mają kobiety, co nie rodziły lub rodziły po 30 roku życia (w porównaniu z kobietami, co rodziły przed 20 rokiem życia)
-dwukrotne ryzyko u kobiet, u których krewne pierwszego stopnia (matka, siostra, córka) zachorowały przed 50 rokiem życia, zwiększa się nawet trzykrotnie, jeżeli więcej niż jedna krewna chorowała na ten nowotwór; u kobiet, których matka i siostra chorowały ryzyko wzrasta aż 14-krotnie (rodzinne występowanie wiąże się z podobnym stylem życia-kobiety z rakiem dziedzicznym cechuje: młody wiek zachorowania zwykle przed menopauzą, częstsze występowanie raka obustronnego oraz innych nowotworów)
-otyłość w wieku starszym również ma wpływ, (ale również rozmieszczenie tłuszczu –i tak nadmiar tkanki tłuszczowej w powłokach brzusznych ma związek ze zwiększoną zachorowalnością)
-alkohol również zwiększa ryzyko zachorowania (prawdopodobnie mechanizm działania alkoholu polega na jego wpływie na gruczoły wydzielania wewnętrznego, zwłaszcza na układ podwzgórzo-przysadkowy oraz na zmianie metabolizmu estrogenów w wątrobie
-promieniowanie jonizujące, zwłaszcza u młodych dziewcząt (nadmierna ekspozycja daje dwukrotnie ryzyko zachorowania)
-zwiększone 30-40% ryzyko obserwuje się wśród kobiet, które chorują na raka trzonu macicy lub raka jajnika
Natomiast większa aktywność fizyczna oraz dieta obfitująca w warzywa i owoce (beta-karoten, witamina C, błonnik) zmniejszają ryzyko zachorowania na raka gruczołu piersiowego
-większość badań wykazują, że doustne środki antykoncepcyjne nie wpływają na zwiększone ryzyko zachorowań, (ale u kobiet, które rodziły) tak samo, jak implanty silikonowe
Kiedy zaobserwujesz nastepujące zmiany zgłoś się natychmiast do lekarza !
– zmiany w kształcie piersi (asymetrie) lub ich położeniu, np. uniesieniu piersi ku górze
– zmarszczenia, wciągnięcia brodawki sutkowej, zaczerwienienie lub owrzodzenie, a także pomarańczowe zabarwienie (skórka pomarańczowa)
– wydzielinę z brodawki sutkowej (surowiczą lub zabarwioną krwią)
– guzek lub stwardnienie w piersi, które różni się konsystencją od otoczenia
– powiększenie węzłów) chłonnych pod pachą
– nietypowy ból
– wystąpił obrzęk
Należy podkreślić, że nie każdy guzek, stwardnienie lub zmiany skóry są rakiem, zawsze jednak należy zasięgnąć pomocy lekarza. Często są to zmiany zapalne lub nowotwory łagodne, zmiany hormonalne, a leczenie zapobiega ich przekształceniu w nowotwory złośliwe.
Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz
Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.