Zdrowy i ładny uśmiech to pewność siebie i poczucie własnej wartości. Osiągnięcie białego uśmiechu wcale nie jest trudne, można wybielić zęby w warunkach domowych, o ile przebarwienia nie są duże . Jeśli zależy nam na czasie i chcemy uzyskać bardzo dobre efekty w krótkim czasie. Metody lamy Beyond, nakładową lub laserem dają piękne efekty wizualne.
Należy zgłosić się do stomatologa. Trzeba pamiętać, że przed wybielaniem warto poddać się zabiegowi piaskowania zębów, jest to zabieg przygotowujący, również w wielu przypadkach rozjaśnia zęby.
Metody wybielania zębów:
Metoda nakładową
Stomatolog przygotowuje odlewy zębów w gabinecie. Następnie gotowe nakładki zakłada się w domu i napełnia je żelem z substancją aktywną. Kilkunastodniowa terapia przynosi bardzo dobre rezultaty. Minusem tej metody to długi proces wybielania oraz niewygoda. Plusem na pewno jest cena.
Metoda lampy Beyond
Wybielanie lampą Beyond, należy do najpopularniejszych na świecie. Użycie zimnego światła powoduje, że zabieg jest jednorazowy i nie ma skutków ubocznych. Trzydziestominutowy zabieg natychmiast wybiela zęby, przywracając im naturalna biel.
Metoda wybielania laserem
Laserowe wybielanie musi być wykonane przez wysokiej klasy stomatologa. Zabieg rozpoczyna się usunięciem płytki nazębnej, po dokładnym wyczyszczeniu na zęby nakładany jest żel. Laser aktywuje działanie żelu, a także przyspiesza cały proces. Kryształy zawarte w żelu pobierają światło, a następnie wnikają w głąb szkliwa.
To powoduje, że w ciągu godziny nasz uśmiech staje się bielszy. Wadą laserowego wybielania zębów jest jego koszt. Niedogodnością może też być nadwrażliwość zębów.
Postępowanie po zabiegu
Po każdym zabiegu wybielania należy unikać pokarmów i napojów przebarwiających przez co najmniej 2 tygodnie. Częstym problemem przy wybielaniu są zęby martwe, ale i z tym stomatologia daje sobie radę. Przeważnie wybiela się takie zęby od wewnątrz, wprowadzając substancję do środka zęba i szczelnie go zamykając. Czasami bywa tak, że martwy ząb nie wybieli się i wtedy można zastosować licówkę lub koronę. Nie wybielą się natomiast mosty porcelanowe, korony i wypełniacze. Dlatego warto po wybieleniu wymienić widoczne wypełnienia na jaśniejsze.
Istnieją opinie, że wybielanie może być szkodliwe, ale na szczęście jest to nieprawda. W Polsce wybielanie stosowane jest od 10 lat, ale w Europie Zachodniej czy też w Stanach Zjednoczonych wykonuje się takie zabiegi od przeszło 50 lat, więc znane są wszystkie reakcje towarzyszące wybielaniu zębów.
Ostatnio wybielanie zębów stało się bardzo modne. Należy jednak pamiętać, że przed jakimkolwiek rodzajem wybielania, trzeba skonsultować się ze stomatologiem. Tylko stomatolog jest kompetentny do udzielania informacji na temat wybielania i uzyskania wymarzonego koloru zębów.
Redaktor Barbara Szuszkiewicz
Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.