Endometrioza to choroba narządów płciowych kobiety. Z roku na rok coraz więcej kobiet leczy się na niepłodność. Choć XXI wiek to wielki przełom w medycynie, nowe metody leczenia, nowy sprzęt to niestety są choroby, których przyczyn jeszcze nie poznano. Endometrioza to właśnie jedna z takich chorób.
Objawy, jakie towarzyszą tej chorobie to stany zapalne, bolesne guzki, blizny i zrosty, wewnętrzne krwawienia. Jak do tej pory nikt nie poznał, jakie są przyczyny tej choroby, bardzo często wymieniane są czynniki wrodzone, epigenetyczne, autoimmunologiczne, alergiczne. Wielu lekarzy twierdzi, że podczas miesiączkowania krew dostaje się do jamy otrzewnej i tam następuje wszczepienie się złuszczonych komórek.
Endometrioza jest przyczyną
niepłodności
- dolegliwości bólowych, które utrudniają życie pacjentki
Szybka diagnoza prowadzi do wykrycia tej choroby w pierwszym jej stadium. Już blisko ponad 150 milionów kobiet na świecie choruje na tę trudną do leczenia chorobę.
Kobiety, które chorują na endometriozę, najczęściej skarżą się na:
- bolesne miesiączkowanie
- bolesne stosunki seksualne
- bóle podczas oddawania moczu
- bóle brzucha
- przewlekły ból w miednicy
- rzadsze są krwawienia z dróg rodnych
Mogą również wystąpić objawy z przewodu pokarmowego:
- wzdęcia
- biegunka
Bardzo często endometrioza przebiega bezobjawowo i wykrywana jest przy zwykłym badaniu ginekologicznym. Kobiety młode, u których rozpoczął się cykl miesiączkowy i jest bardzo bolesny to sygnał, aby udać się na kontrolne badanie do ginekologa. Ból, który występuje podczas braku miesiączki, to również sygnał na kobiety, że dzieje się coś nie tak.
Lekarz rozpoznaje chorobę podczas badań:
- badanie USG
- rezonans magnetyczny
- badanie ginekologiczne
- laparoskopia
- badanie histopatologiczne
- kolonoskopia
- oznaczenie markera C- 125
Sposoby leczenia endometriozy:
– Leczenie farmakologiczne
leczenie dolegliwości bólowych, wywołanie miesiączki, zatrzymanie zmian chorobowych (leki — hormonalne antykoncepcyjne, progestageny, niesteroidowe leki przeciwzapalne)
– Leczenie chirurgiczne zachowawcze:
usunięcie ognisk choroby (torbieli, zrostów).
– Leczenie chirurgiczne radykalne
stosowane u kobiet, które nie planują ciąży (usunięcie macicy i jajników)
Endometrioza to choroba przewlekła, trudna do zaleczenia, nawroty są dość częste. Kobiety, które nie planują ciąży i pragną wrócić do pracy, przechodzą kuracje farmakologiczne. Jeśli kobiety, które nie mogą zostać mamami naturalnie, lekarz zaproponuje zapłodnienie pozaustrojowe.
Ta choroba występuje u kobiet młodych i bardzo młodych, a także starszych. Nie należy zwlekać z wizytą u ginekologa. Wcześnie wykryta choroba pozwala na szybsze zaleczenie jej, a zostanie mamą, nie będzie takie trudne.
Nie lekceważmy żadnych objawów, nawet takich błahych, bo w końcu to nie my stawiamy diagnozę, tylko lekarz. Nasz organizm to bardzo mądra maszyna, która jeśli się psuje, bardzo wyraźnie informuje nas o tym np. bólem lub wysypką, lub innymi objawami. Musimy tylko nie bagatelizować objawów i jak najszybciej udać się do odpowiedniego specjalisty.
Redaktor Barbara Szuszkiewicz
Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.