Densytometria kości jest badaniem gęstości kości, na jej podstawie możemy rozpoznać osteoporozę lub osteopenię. Określa gęstość mineralną kości i pozwala precyzyjnie zmierzyć masę kości.
Pośrednio możemy wywnioskować wytrzymałość kości na obciążenia mechaniczne. Badanie densytometryczne pozwala wcześnie (z wyprzedzeniem od 5 do 20 lat) stwierdzić zwiększone ryzyko złamań kręgów i kości udowej.

Denzytrometyczne metody stosowane do badania gęstości kości opierają się na opisanym przez Lamberta Berra zjawisku pochłaniania wiązki promieniowania przechodzącej przez kość. Natężenie promieniowania odebranego przez charakter po przejściu przez tkankę kostną jest odwrotnie proporcjonalna do zawartości minerałów kości
Komputerowo tworzy się dwuwymiarowy obraz trójwymiarowej struktury kości, określając jej gęstość objętościową i powierzchniową.
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”
Ogólnie są dwie metody pomiarowe:
skanowanie badanego fragmentu tkanki kostnej kalibrowanego promieniowaniem o stałej wielkości natężenia oraz o stałym widmie promieniowania. Odczyt z detektora jest porównywany ze wzorem uznawanym z wartość prawidłową dla danej rasy, wieku, płci, badanej części szkieletu. Odczytywany w postaci procentowej zawartości wapnia w stosunku do normy
-promieniowanie o dwóch różnych energiach: stałej wartości natężenie daje bardziej obiektywne wyniki badania niezależne od tuszy badanego lub grubości badanej części ciała. Stosowana dawka promieniowania jest niewielka.
Badanie
Metodą DEXA (podwójnej wiązki), najczęściej stosowane w diagnostyce.
Badanie bezbolesne, nieszkodliwe (dawka promieniowania jest 20 stokrotnie mniejsza niż przy RTG klatki piersiowej lub lotu samolotem w rejsie międzykontynentalnym), trwa kilka minut.
Pacjent nie musi się rozbierać, tylko osunąć z miejsca badanego metalowych części odzieży/dodatków (guziki, biżuteria, suwaki)
Badany leży na specjalnym stole, ramię densytometru przesuwa się nad ocenianym fragmentem kośćca, a na ekranie monitora pojawia się obraz kości, których gęstość jest mierzona.
Najczęściej wykonuje się densytometrię:
-szyjki kości udowej
-kręgosłupa lędźwiowego
-czasem całego szkieletu
-kości przed ramiennej (badanie profilaktyczne)
-kości piętowego (badanie profilaktyczne)
Ważne: można wykonać badanie densytometryczne czasem w różnych miejscach, jak są jakieś akcje (apteki, markety, gabinety), lecz nie kuście się na te badania NIE DAJĄ PRAWDZIWEGO STANU KOŚCI –tam mierzą gęstość z nadgarstka, dłoni!!! A musi to być miejsce dość „grube”, więc prawidłowo to łokieć, guz piętowy.
Wskazania do badania
– u osób po 35 roku życia powinna być wykonywana raz na 12 miesięcy.
-obecność ryzyka osteoporozy
-w okresie menopauzy i andropauzy
-stwierdzenia choroby i jej przebiegu
-potwierdzonym radiologicznie ubytku masy kostnej
-złamaniach osteoporotycznych
-nietolerancja mleka – mała podaż wapnia i witaminy D
-nałogi: papierosy, alkohol, kawa
-występowaniu osteoporozy u członków rodziny
– niedobory hormonów płciowych
Kiedy zalecane jest badanie ?
-po menopauzie, poniżej 65 roku życia – kręgosłup lędźwiowy
-powyżej 65 roku życia – kość udowa
– w wyniku złamania lub innego czynnika ryzyka – kręgosłup lędźwiowy i kość udowa
Kiedy jako badanie profilaktyczne ?
-u ludzi młodych – przedramię
-po 45 roku życia – kręgosłup lędźwiowy
-po 65 roku życia – kość udowa
Jak interpretować wyniki ?
T-score to stosunek gęstości mineralnej kości BMD osoby badanej do średniej gęstości kości osoby młodej. Drugim wskaźnikiem określającym stopień zaawansowania osteoporozy jest Z-Score; T-score sposób pomiaru i oceny masy kostnej, w której punkt odniesienia stanowi szczytowa masa kostna dla danej płci/wieku.
Prawidłowa struktura gęstości kości zawiera się od -1 do 1 (gęstość kości większa od 833 mg/cm2)
Osteoporoza – niska masa kostna i depradacja mikrostruktury tkanki kostnej T-score od-2,5 (gęstość kości poniżej 648 mg/cm2)
Osteopenia – niska gęstość kości, T-score -1 do -2,5 (gęstość kości między 833 a 648 mg/cm2)
Densytometr jest aparatem drogim i kosztownym w eksploatacji, dlatego dość rzadko posiadanym przez uspołecznione placówki służby zdrowia.
Redaktor Anna Jasksiewicz
Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.