Biopsja piersi jest wykonywana na zlecenie lekarza w celu pobrania wycinka (płynu) z chorobowo zmienionego miejsca np. guza piersi. Najczęściej w podejrzeniach o nowotwór i jest badaniem uzupełniającym do mammografii lub usg. Pobrany materiał wysyłany jest do laboratorium histopatologicznego w celu określenia zmian w piersi. Rodzaj biopsji określa lekarz. Cieńkoigłowa, gruboigłowa, chirurgiczna…
Kiedy zdecydujemy się na korekcje piersi implantami, nie myślimy o tak przyziemnych rzeczach, jak badania po zabiegu
Piersi kobiet z wkładkami są tak samo wrażliwe i tak samo narażone na różne schorzenia co pozostające bez korekcji. Implant nie mają wpływu na rozwój różnych zmian. Jednym z plusów tak zmienionych piersi jest większe dbanie o swój biust przez panie niż przed operacją.
Częste przyglądanie się im i sprawdzanie, czy wszystko jest w porządku, daje możliwość natychmiastowego wyłapania, jakichkolwiek zmian w nich zachodzących. Każdy guzek można bardzo łatwo wymacać i natychmiast udać się do specjalisty dla potwierdzenia lub rozwiania swoich wątpliwości.
Kobiety z naturalnym biustem namawiamy równie gorąco do samokontroli i w razie wyczucia zmian natychmiast zgłosić się do lekarza. Nie czekajcie na powiększenie guzka, na zniknięcie problemu.
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”
Biopsja u kobiet z implantami jest pod specjalnym nadzorem
Do jej wykonania nie ma przeciwwskazań, ale specjalista musi być poinformowany o wkładkach i sama biopsja jest pod kontrolą USG, TK lub scyntygrafii. Na początek ważna informacja dla większej świadomości samych pacjentek. Łatwiej wykonać biopsje u kobiet z implantami umieszczonymi pod mięśniem niż pod gruczoł. Zależy również od rodzaju samej biopsji, czyli czy będzie cieńkoigłowa, gruboigłowa lub chirurgiczna.
Biopsja piersi z implantami (BRAND NAMES, MAMMOTOME, MIBB)
Biopsja próżniowa umożliwia wykonać dokładne badanie u kobiet z implantami piersi. Przed pojawieniem się metody próżniowej, pacjentki z wkładkami musiały poddawać się otwartej biopsji chirurgicznej, jeśli było podejrzenie raka. W odróżnieniu od biopsji chirurgicznej próżniowa wykonywana jest przez skórę.
Biopsja ta opiera się na stereotaktycznych obrazowań mammografii lub USG. Ustala się dokładną lokalizację na piersi opartą na rentgenowskich mammogramach pobranych z dwóch różnych punktów widzenia. Współrzędne w komputerze pomogą specjaliście na wprowadzenie igły do właściwego obszaru piersi. Dzięki USG lekarz obserwować igłę na monitorze. Precyzja tej metody niweluje możliwość uszkodzenia implantów podczas badania.
Konwencjonalna (podstawowa) igła biopsji jest zazwyczaj mniej dokładna w umiejscowieniu w piersi nieprawidłowości (zmian) i wymaga uzupełnienia wielu badań w celu uzyskania odpowiedniej próbki tkanki piersi. Biopsja próżniowa jest o wiele bezpieczniejsza dla piersi z wkładkami. Rdzeń igły nie jest tak problematyczny, jak w konwencjonalnej metodzie. Sonda próżniowa jest tylko raz w piersi i pobrane są próbki tkanki. Igła biopsji próżniowej jest ustawiana starannie pomiędzy implant piersi a zmianą, która jest badana.
Nasza rada
Pytaj i jeszcze raz pytaj swojego specjalisty. Musisz być pewna, że implant nie zostanie uszkodzony, co w konsekwencji dodatkowo spowoduje kolejny zabieg wymiany wkładki.
Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”
Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.