Codzienne oglądanie swojej jamy ustnej podczas mycia może dać nam wiele informacji, co się dzieje z naszym ciałem. Czasem błahe naszym zdaniem symptomy dają wyraźny komunikat o złym stanie zdrowia. Nie czekajmy, aż dojdzie do próchnicy a później do utraty zęba lub kilku, bo w międzyczasie z tego problemu może powstać inne schorzenie łącznie z rakiem jamy ustnej.
Ile razy w ciągu dnia wkładasz coś do ust, by zjeść? Ile razy w ciągu dnia myślisz o umyciu lub przepłukaniu ust? Powinieneś za każdym razem, kiedy tylko coś przekąsisz, ale jak wiemy, to nie jest realne, więc rozpakowujesz gumę do życia, bo producent zapewnia, że zbierze resztki pokarmu i wyczyści zęby…
Nie wnikam w wiarę w te alternatywne środki czyszczące. Większość z ludzi nie zdaje sobie sprawy z ubytków w zębach, dopóki nie odczuje bardzo silnego bólu zębów albo nie poinformuje ich o tym dentysta…tylko jest jeszcze jeden problem, trzeba do niego regularnie chodzić.
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”
10 najczęściej ignorowanych objawów prowadzących do próchnicy
1. Białe plamy na zębach
Często nie one zwracają uwagę pacjenta tylko biorących je za własną biel swoich zębów a resztę szarego koloru za niepożądany objaw.
Pierwszym objawem próchnicy jest pojawienie się białych plam na zębach, które są wynikiem wypłukanych minerałów tworzących nasze zęby.
Plamy te pojawiają się najczęściej na linii dziąseł, więc dla osób o mniejszej higienie ust są zazwyczaj mało widoczne.
2. Ból zęba
Jeśli już dochodzi do bólu zęba, to jest to oznaka poważnego problemu, jaki masz z zębami i trzeba niezwłocznie udać się do dentysty.
Jak to jest w rzeczywistości? Delikwent, kiedy zaczyna odczuwać ból zęba, biegnie do apteczki i łyka pierwszy lepszy specyfik przeciwbólowy. Jak nie pomoże to następny i następny a do dentysty trafia, kiedy już nie może wytrzymać z bólu, a ogólnodostępne środki nie działają. Niestety częściej dowiaduje się, że może stracić zęba albo leczyć go kanałowo co nie zawsze przynosi dobre rezultaty, bo proces zapalny zęba jest już zbyt zaawansowany.
Nasz organizm jest cudownym tworem, ale czasem jego działania wcale nam nie sprzyjają i co mniej odpowiedzialni ludzie za swoje ciało często oszukujemy się, że jeśli nasz układ odpornościowy poradził sobie z zapaleniem, to niestety samego problemu nie rozwiązał, a próchnica jak szalała, tak szaleje nadal tylko, że tak jakoś mniej boli…
3. Nieświeży oddech
Wiele osób nawet nie ma pojęcia, że ma bardzo nieświeży oddech a wręcz cuchnący (nie ładne słowo, ale oddech nadal nieświeży) i jest to objawem przede wszystkim próchnicy. Pozostałe cząstki jedzenia pozostają w szczelinach zepsutych zębów, rozkładając się i gnijąc, doprowadzają do pogłębienia schorzenia i prowadzą do nieświeżego oddechu. Mycie w takim przypadku jak najbardziej jest wskazane, ale jak dokładnie umyć zęby, które bolą przy każdej próbie dokładnego wyczyszczenia?
Nie ma co się wstydzić i na każdym etapie próchnicy można, a nawet trzeba zgłosić się do lekarza.
4. Nieprzyjemny smak w ustach
Co może być bardziej nieprzyjemne od tego, jak sami czujemy niemiły smak? Zniekształca on wszystkie odczuwalne smaki. Jest on oznaką m.in. próchnicy i nie powinniśmy go lekceważyć. Skoro czujemy nieprzyjemny smak w ustach, tym bardziej możemy podejrzewać, że nasz oddech jest wyczuwalny jako coś niemiłego dla naszego rozmówcy.
5. Wrażliwość zębów
Pierwszym objawem próchnicy jest reakcja zębów na ciepło i zimno. Najczęściej zaczyna się od nieprzyjemnych doznań podczas picia ciepłych lub zimnych napoi. Jest to etap próchnicy, gdzie dentysta jest w stanie po dobrej diagnozie uratować ząb lub zęby. Nie zaniedbuj ani nie lekceważ tego objawu!
6. Ból podczas żucia
Próchnica powoduje odsłonięcie miazgi zęba, kiedy pękają z osłabienia, co podczas żucia może powodować ból. Podczas gryzienia, kiedy dochodzi do żucia pokarmów, a nawet żucia gumy do żucia. Ból jest już alarmem dla nas, więc nie ma co czekać i odkładać wizytę u dentysty.
7. Kruszenie zębów
Dochodzi podczas jedzenia, kiedy gryziemy, miażdżmy i żujemy. Powoli odłamują się kawałki zębów. Nie ma wymówki, by powiedzieć później stomatologowi, że nie zauważyliśmy odkruszonego zęba. Tak zniszczony jest dla nas od razu wyczuwalny, ma ostre zakończenia w miejscu nadkruszenia i jest uciążliwy, czasem raniąc język.
8. Ciemne plamy na zębach
Również są objawem powstającej i zaawansowanej próchnicy. Nie wyglądają estetycznie i jeśli dbamy o swój wygląd, powinniśmy w pierwszej kolejności skorzystać z usług stomatologa. Nie zbyt ładnie wyglądają zaniedbane zęby przy pięknie położonej szmince. Panowie was się to również tyczy, zapuszczacie brody i nieważne czy chcecie nią coś ukryć, ale patrząc na taką twarz, zwracamy tym bardziej uwagę na zęby, które nie zawsze zyskują, będąc nagle na pierwszym miejscu, gdzie pada wzrok rozmówcy.
9. Zakażenie
Gdy próchnica dochodzi do miazgi zęba, może to mieć wpływ na otaczające dziąsła, powodując stany ropne. Wizyta u dentysty musi nastąpić natychmiast, by zapobiec dalszemu zapaleniu. Jeśli zaniedbasz i zlekceważysz zapalenie, może się okazać, że ząb nie będzie do odratowania.
10. Krwawienie podczas szczotkowania
Stan zapalny spowodowany próchnica osłabia tkankę dziąsła, szczeliny między zębami robią się większe, tkliwsze a co za tym idzie bardziej narażone na uszkodzenia podczas szczotkowania.
Co nas uratuje przed próchnicą?
Regularne wizyty u dobrego stomatologa. Jeśli jeden powie, że jest wszystko dobrze, a ty wyłapujesz objawy, które być może wskazują, że coś się dzieje, to po prostu sprawdź diagnozę u jeszcze jednego. Lepiej zapłacić za wizytę kontrolną i sprawdzenie uprzedniej diagnozy niż żyć w przeświadczeniu, że wszystko jest ok, a na zębach mieć szalejący początek próchnicy, który za kilka miesięcy będzie nie do odwrócenia w skutkach.
Jestem z tych pacjentów niedowiarków. Jeśli coś skłoni mnie do wizyty między normalnymi kontrolnymi odwiedzinami u stomatologa, to oznacza, że moim zdaniem dzieje się coś niepokojącego. A to moje zęby i moje pieniądze, które wydaję na dentystę. Zdrowie jest ważniejsze nawet od głupiego zasłyszanego tekstu od lekarza, że jestem przewrażliwiona. Tak jestem, bo moje zęby to mój kapitał i to one zwracają na dzień dobry uwagę i są wizytówka mojego zdrowia.
Rada od redakcji
Nie ma co się wstydzić, nawet jeśli masz 60 lat w metryce. Uśmiechnij się i sprawdź, czy wszystko jest w porządku. Jeśli nie to dzwoń i umawiaj wizytę. Nie wszystkich stać na konsultacje prywatne i tym bardziej warto zamówić sobie taką kontrolę, zwłaszcza że w niektórych miastach trzeba na nią czekać kilka tygodni. Zazwyczaj okazuje się, że pacjent zaniedbuje wizytę u dentysty na początku z lenistwa, później dochodzi strach przed znieczuleniem a na końcu wszystko jest podszyte wstydem.
Redaktor Barbara Szuszkiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”
Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.