Aparat stały - bezligaturowy ,,nowoczesny''
Opis zabiegu

Technika bezligaturowa  polega na zamykaniu łuku w szczelinie zamka za pomocą specjalnej klapki, a nie przywiązywaniu go gumką (tzw. ligaturą). Łuk przesuwa się swobodnie eliminując znacznie tarcie, zwłaszcza w początkowej fazie leczenia. 

Odzwiedzin: 38935

Share Button
icon

Predyspozycje/cel

Terapia ortodontyczna powinna być jak najbardziej efektywna i wydajna, oraz musi dawać pacjentowi duży komfort leczenia. Technika bezligaturowa to kolejny krok w rozwoju ortodoncji polegający na zamykaniu łuku w szczelinie zamka za pomocą specjalnej klapki, a nie przywiązywaniu go gumką (tzw. ligaturą). Łuk przesuwa się swobodnie eliminując znacznie tarcie, zwłaszcza w początkowej fazie leczenia. Dla pacjenta oznacza to krótszy czas noszenia aparatu, mniejszą ilość wizyt kontrolnych, oraz minimalne dolegliwości bólowe. Również higiena jest łatwiejsza gdyż nie ma elastycznych ligatur które utrudniają usuwanie nagromadzonego osadu.

icon

Przygotowanie

Ortodonta przygotowuje zęby pacjenta myjąc je jeszcze raz pastą i szczoteczką, następnie specjalnym żelem wytrawia zęby . Na pierwszej wizycie zrobione zostają wyciski, z których technik wykonuje modele gipsowe szczęki i żuchwy oraz kolorowe zdjęcia zębów i twarzy. Są one potrzebne do ustalenia planu leczenia.

icon

Przeciwskazania

Bezwzględnym przeciwwskazaniem są choroby związane z obniżoną odpornością organizmu (np. białaczka). Przeciwwskazania czasowe mają pacjenci z nieleczonymi zaburzeniami hormonalnymi czy niewyrównaną cukrzycą, ponieważ korygowanie zgryzu nie przebiega u nich prawidłowo. Aparatów nie zaleca się osobom przyjmującym niektóre leki, np. przeciw osteoporozie (odbywająca się pod wpływem tych leków przebudowa struktury kości utrudnia leczenie ortodontyczne), a także w przypadku postępującej choroby przyzębia (przedtem trzeba zlikwidować stany zapalne w jamie ustnej). Osoby z zanikami kości i rozchwianymi zębami mogą być leczone ortodontycznie, ale dopiero po 3–6 miesiącach od zakończenia leczenia periodontologicznego.

icon

Badania do zabiegu

Zdjęcie rentgenowskie: panoramiczne zębów i boczne czaszki (by określić ułożenie zębów w stosunku do kości czaszki) oraz fotografię zębów i twarzy (by ocenić rysy twarzy i ustawienie zębów przed leczeniem). Jeżeli wada jest skomplikowana, lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych RTG, np. nadgarstka, żeby stwierdzić, czy dziecko przestało już rosnąć.

icon

Rodzaj znieczulenia

Znieczulenia - brak.

icon

Czas trwania zabiegu

Od 1 - 2 godzin.

icon

Objawy po zabiegu

Można odczuwać dyskomfort i lekki ból , który ustepuje po kilku dniach. Dla komfortu pacjenta przepisuje sie maść ,która smaruje się dziąsła i policzki od wewnętrznej strony. Napewno zaraz po założeniu aparatu jedzenie pokarmu jest utrudnione , dlatego zalecana jest dieta półpłynna.

icon

Przebieg rekonwalescencji

Zamki samoligaturujące pozwalają na użycie lekkich biologicznie zbalansowanych sił, czego rezultatem jest szybsze i komfortowe przesuwanie zębów. Zredukowane tarcie przyspiesza i skraca czas leczenia od 3 do 6 miesięcy. Również wizyty kontrolne są rzadsze i mogą się odbywać co 12 tygodni. Przede wszystkim trzeba dbać o higiene jamy ustnej. Unikac pokarmów twardych i trudnych do pogryzienia.

icon

Możliwe powikłania

Brak powikłań.

icon

Czas w klinice/absencja

Od 1 - 2 godzin.

icon

Efekty zabiegu

Na efekt trzeba poczekać od 3 - 6 miesięcy.

icon

Orientacyjna cena

za 1 łuk - 2000 zł

icon

Pytania do specjalisty

zabieg wykonują (kliknij wybraną ikonę poniżej, aby zobaczyć pełną listę dla danego typu)

Specjaliści » Kliniki » Gabinety » Wellness & SPA »