Abdominoplastyka. Plastyka brzucha
Opis zabiegu

Plastyka powłok brzucha (abdominoplastyka) polega na chirurgicznym usunięciu nadmiaru skóry i podskórnej tkanki tłuszczowej z podbrzusza oraz wzmocnieniu napięcia powięzi i mięśni tworzących ścianę jamy brzusznej w celu uzyskania ładniejszej sylwetki ciała z bardziej napiętym, płaskim brzuchem i lepiej zaznaczoną talią.

Podczas operacji istniej możliwość również zmiany kształtu i położenia pępka, jak też wykonania plastyki przepukliny brzusznej, jeśli zaszłaby taka konieczność.

Trzeba pamiętać, że plastyka brzucha nie jest sposobem leczenia otyłości, jak również nie pozwala na usunięcie wszystkich blizn i rozstępów skóry brzucha (dotyczy to zwłaszcza śród- i nadbrzusza).

Wynik zabiegu jest trwały pod warunkiem unikania znacznych wahań wagi ciała. Należy pamiętać, że efekt operacji może ulec pogorszeniu po porodzie.

Cięcie przebiega najczęściej wzdłuż górnego brzegu włosów łonowych skąd kieruje się ku bokowi i górze do kolców biodrowych, biegnąc wzdłuż talerzy kości biodrowych (rys. 1).

Zależnie od budowy ciała i preferencji pacjentki możliwe jest indywidualne dostosowanie bocznej linii cięcia tak aby przyszła blizna była niewidoczna nawet przy noszeniu bardzo wysoko "wyciętej" bielizny i kostiumów kąpielowych. Z osobnego okrężnego cięcia uwalniany jest pępek (pozostaje on na ścianie jamy brzusznej), co pozwala w późniejszym etapie zabiegu na zmianę jego kształtu i położenia na skórze (na wyższe).

W kolejnym etapie skóra i tkanka podskórna oddzielane są od ściany jamy brzusznej na przestrzeni od spojenia łonowego do łuków żebrowych (rys. 2) i unoszone ku górze. Umożliwia to chirurgowi ściągnięcie ku sobie (do środka) i zeszycie powięzi pokrywającej dwa duże, pionowo położone mięśnie (mięśnie proste brzucha), tworzące centralną część ściany jamy brzusznej. Dzięki temu uzyskuje się bardziej napięty, płaski zarys brzucha z lepiej zaznaczoną talią (rys. 3).

Po wycięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej ich pozostała część ściągana jest w dół a brzegi rany zszywane kilkoma piętrami szwów. Pępek wszywany jest w wycięty w odpowiednim miejscu na skórze otwór (rys. 4).

Wygląd blizny pooperacyjnej uzależniony jest od wielkości nadmiaru skóry. Gdy nadmiar skóry jest tak duży, że uda się usunąć całą jej część pomiędzy spojeniem łonowym a otworem po pępku to blizna pooperacyjna wygląda tak jak na rys. 5. Gdy nadmiar skóry zbyt mały blizna nie przebiega wyłącznie wokół pępka i poziomo w podbrzuszu ale również pionowo na pewnej długości pomiędzy spojeniem łonowym a pępkiem

 


 

Odzwiedzin: 33070

Share Button
icon

Predyspozycje/cel

Zabieg jest szczególnie polecany dla osób, które mają problemy z dolną częścią brzucha. Plastyka powłok brzucha czyli abdominoplastyka jest zabiegiem, którego celem jest usunięcie fałdu skórno-tłuszczowego w środkowej i dolnej części brzucha, czasami konieczne jest też wzmocnieniu mięśni ściany brzucha. W ten sposób osiąga się efekt spłaszczenia oraz prawidłowego napięcia brzucha.

icon

Przygotowanie

Poza rutynowymi badaniami laboratoryjnymi, w zależności od stanu zdrowia pacjentki, lekarz może zlecić również inne badania dodatkowe np. EKG, RTG płuc czy USG jamy brzusznej. Ponieważ zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub lędźwiowym należy pozostać na czczo na 6 godzin przed rozpoczęciem operacji. Pacjentki palące papierosy w związku z ich negatywnym wpływem na proces gojenia będą proszone o zaprzestanie palenia na dwa tygodnie przed i po operacji. Muszą się one też liczyć z tym, że wielu chirurgów dla dobra pacjentki i swojego własnego może odstąpić od wykonania operacji u aktywnych palaczek nie będących w stanie rzucić palenia w tym okresie. Tuż przed zabiegiem zostanie założona do żyły kaniula służąca do podawania leków oraz naniesione zostaną na skórę brzucha oznaczenia, ułatwiające precyzyjne wykonanie operacji. Zrobiony zostanie również komplet zdjęć tułowia.

icon

Przeciwskazania

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do zabiegu są: niestabilne nadciśnienie tętnicze, skazy naczyniowe i zaburzenia krzepnięcia, duszności w wywiadzie, stany zapalne żył kończyn dolnych, cukrzyca, nadczynność tarczycy, infekcja ropna skóry.

icon

Badania do zabiegu

- badanie czasu krwawienia i krzepnięcia krwi - morfologii i grupy krwi - wskazane badanie USG jamy brzusznej lub RTG płuc - ekg

icon

Rodzaj znieczulenia

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu zewnątrzoponowym czyli dolędźwiowym lub w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym.

icon

Czas trwania zabiegu

Czas trwania zabiegu wynosi około 3 godzin.

icon

Objawy po zabiegu

Dolegliwości bólowe kontrolowane za pomocą środków przeciwbólowych występują bezpośrednio po zabiegu i w ciągu kolejnych 2-3 dni. Mogą się one nasilać w pewnym stopniu przy wzmożonej aktywności ruchowej i wymagać doustnych leków przeciwbólowych przez następne 2-3 dni. Na 2-3 dzień po operacji po usunięciu drenów opatrunek zastępowany jest specjalnym elastycznym pasem lub ubrankiem, które należy nosić dzień i noc aż do zdjęcia szwów (10-14 dzień po operacji), a następnie przez większą część dnia przez kolejne 2-3 miesiące.

icon

Przebieg rekonwalescencji

Powrót do pełnej aktywności życiowej następuje najczęściej po upływie 10-14 dni od zabiegu, a do ćwiczeń fizycznych po upływie 6-8 tygodni. Blizny po operacji mogą być opalane dopiero po upływie kilku miesięcy. U pewnej grupy pacjentek może dojść po operacji do gromadzenia się płynu surowiczego w tkance podskórnej, wymagającego ewakuacji drogą kilku kolejnych nakłuć (punkcji). Normalnym objawem jest pojawienie się około tygodnia po operacji nasilającego się pod koniec dnia obrzęku w podbrzuszu. Obrzęk ten jest zjawiskiem przejściowym i ustępuje stopniowo w ciągu kilku tygodni.

icon

Możliwe powikłania

Do ewentualnych powikłań, występujących po plastyce brzucha należą: krwiak lub infekcja wymagające doraźnej reoperacji, opóźnione gojenie, częściowa martwica skóry w środkowej części rany oraz powstanie przerośniętych blizn lub bliznowców. Precyzyjne informacje o wszelkich mogących wystąpić komplikacjach udzielane są podczas osobistej konsultacji przedoperacyjnej z chirurgiem plastycznym.

icon

Czas w klinice/absencja

Pobyt w szpitalu trwa zwykle 2-3 dni Absencja wynosi zwykle około 14 dni

icon

Efekty zabiegu

Pełny efekt jest widoczny po 3 miesiącach od zabiegu. Efekt jest trwały, jednakże duże wahania ciężaru ciała mogą doprowadzić do jego utraty. Zalecane jest utrzymywanie stałej masy ciała (wahania +/- 5 kg), aby utrzymać efekt.

icon

Orientacyjna cena

7 000 – 11 000 PLN

icon

Pytania do specjalisty

 Po ciąży pozostał mi znaczny nadmiar skóry na brzuchu, który nie znika chociaż stosowałam masaże ujędrniające. Czy jeżeli teraz zdecyduję się na plastykę brzucha to druga ciąża, którą planuję, będzie miała wpływ na efekt? Jeżeli planuje Pani następne dziecko radziłbym odłożyć zabieg na „po drugiej ciąży”. Druga ciąża może zniwelować efekty plastyki brzucha.   Po ciąży, oprócz rozciągniętej skóry, zostały mi znaczne rozstępy po bokach brzucha. Czy podczas plastyki będzie je można usunąć? Rozstępy w dole brzucha, poniżej pępka, będzie można usunąć. Rozstępy, które powstały w górnej części brzucha, powyżej pępka, niestety pozostaną, chociaż ich położenie przesunie się ku dołowi.  

zabieg wykonują (kliknij wybraną ikonę poniżej, aby zobaczyć pełną listę dla danego typu)

Specjaliści » Kliniki » Gabinety » Wellness & SPA »

Polecani lekarze i kliniki

Chirurgia Plastyczna Dr Paweł Niemkiewicz POKAŻ
Chirurgia plastyczna Klinika OPTIMUS POKAŻ