Opaska Regulowana - AGB (Adjustable Gastric Band)
Opis zabiegu

Zabieg załozenia opaski regulowanej polega na podzieleniu żołądka poziomo na dwie części - górną mniejszą i dolną większą. Efekt ten osiąga sie poprzez założenie specjalnej opaski. Zabieg ten przeprowadza się metoda laparoskopową ,ale również tradycyjną (czasami jest nie możliwe wykonanie zabiegu laparoskopowo z przyczyn: zabiegi operacyjne jamy brzusznej w przeszłości, kłopoty z uwidocznieniem narządów jamy brzusznej, krwawienie podczas operacji). Opaska składa się z części opasającej żołądek , wyposażonej w specjalny balonik zaciskający się pod wpływem napełniania specjalnym płynem, poryu umieszczonego pod skórą , przez który mozna regulować ilość płynu w opasce oraz przewodu łączącego opaskę z portem. 

Odzwiedzin: 28864

Share Button
icon

Predyspozycje/cel

Ta metoda pozwala poprzez regulowanie opaski na spożywanie mniejszych ilosci pokarmów, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia znacznie wagi pacjenta.

icon

Przygotowanie

-Potrzebne jest badanie lekarskie , które potwierdza ,ze pacjent kwalifikuje sie do zabiegu. -Czasami potrzebne sa dodatkowe badania medyczne. -Równiez potrzebna jest konsultacja psychiatryczna lub psychologiczna. -Konsultacja innych lekarzy:kardiolog, pulmonolog, endykrynolog (zależne od stanu zdrowia pacjenta). - Zalecane jest członkostwo w Obesity Support Group. -Pisemna zgoda na operację pacjenta. -czasami zalecane jest oczyszczenie jelit przed operacją. -W noc poprzedzającą operacje nalezy nic nie jeśc i nie pić. -Wszystkie leki , które zaburzają krzepnięcie krwi powinny być odstawione kilka dni przed zabiegiem.

icon

Przeciwskazania

Choroby układu sercowo-naczyniowego, choroba wrzodowa żołądka czy dwunastnicy, choroby zapalne jelit oraz zaburzenia psychiczne.

icon

Badania do zabiegu

Badania ogólne i równiez badania u inych lekarzy: kardiolog, pulmonolog (zalezy to od stanu zdrowia pacjenta).

icon

Rodzaj znieczulenia

Znieczulenie ogólne.

icon

Czas trwania zabiegu

Zabieg , moze trwać kilka godzin.

icon

Objawy po zabiegu

Zaraz po operacji pacjent musi zacząć dietę. Przez pierwsze 4 musi to być dieta płynna (produkty mleczne, soki). W kolejnych dwóch tygodniach można spożywać jedzenie w formie papki (polecane obiadki dla niemowląt). W późniejszym okresie należy stopniowo wprowadzać do swojej diety normalne jedzenie.

icon

Przebieg rekonwalescencji

Podczas okresu rekonwalescencji tkanki wokół żołądka goją się i zabezpieczają położenie opaski w prawidłowym miejscu. Jeśli pacjent je zbyt dużo w krótkim okresie po zabiegu, może doprowadzić do osunięcia się opaski i przez to do powiększenia wydzielonej części żołądka. To powoduje zbyt mały spadek wagi i czasami wymagana jest kolejna operacja, aby poprawić opaskę.

icon

Możliwe powikłania

Zakażenie: wewnątrz jamy brzusznej lub zakażenia ran po operacji. Wiele zależy od sterylności i dokładności lekarza. Osunięcie się opaski: może nastąpić jesli pacjent nie przestrzega zaleceń lekarza. W chwili obecnej lekarze przyszywają ją do ścianek zewnętrznych żołądka, co zapobiega się jej osuwaniu. Przeciekanie opaski Mozliwość przerośnięcia opaski przez ściany żołądka: może się to przydarzyć z bardzo różnych przyczyn, po kilku latach od instalacji opaski. Ryzyko zgonu podczas zabiegu operacyjnego jest niskie i wynosi mniej niż 2%. Jednocześnie powikłania pooperacyjne takie jak infekcje ran pooperacyjnych, rozejście się ran, ropień, nieszczelność zespolenia, perforacja jelita, niedrożność, choroba wrzodowa, choroba zatorowo-zakrzepowa sięgają 10%. W okresie pooperacyjnym mogą pojawić się powikłania wymagające kolejnego zabiegu operacyjnego. W bardzo rzadkich przypadkach zabieg odwracający efekty pierwszej operacji jest konieczny.

icon

Czas w klinice/absencja

Kilka dni.

icon

Efekty zabiegu

Spadek masy ciała, również redukcja wagi pozwala zmniejszyć objawy różnych chorób: zespół bezdechów nocnych, cukrzyca, nadćiśnienie. Wielu pacjentów potwierdziło poprawę stanu psychicznego.

icon

Orientacyjna cena

od 7.000 zł. - do 15.000 zł.

icon

Pytania do specjalisty

zabieg wykonują (kliknij wybraną ikonę poniżej, aby zobaczyć pełną listę dla danego typu)

Specjaliści » Kliniki » Gabinety » Wellness & SPA »