Artroskopia stawu kolanowego
Opis zabiegu

 Pacjent układany jest w pozycji leżącej, dogodnej dla wziernikowania stawu, np. przy wziernikowaniu stawu kolanowego kończyna jest nieco uniesiona i zgięta w stawie. Powierzchnia skóry wokół badanego stawu jest obkładana serwetami chirurgicznymi, natomiast skóra w miejscu przeprowadzania badania przemywana jest środkiem dezynfekującym (np. jodyną). Jeśli to możliwe, powyżej badanego stawu zakładana jest opaska uciskowa - tzw. opaska Esmarcha, celem wywołania niedokrwienia i zmniejszenia ewentualnego krwawienia podczas wziernikowania stawu. Aby wprowadzić artroskop do stawu wykonuje się niewielkie nacięcia skóry i tkanek podskórnych w ściśle określonych miejscach. Dla każdego stawu są wyznaczone punkty anatomiczne poprzez które można bezpiecznie wprowadzić układ optyczny oraz narzędzia artroskopowe. Do badanego stawu wprowadza się również odpowiedni wężyk lub wężyki, którymi podawany jest w trakcie badania gaz (dwutlenek węgla) lub roztwór wodny (0,9% roztwór chlorku sodu)Zależnie od potrzeb gaz lub roztwór wodny jest wypuszczany przez odpowiedni kanał z zaworem w artroskopie. Wypełnienie stawu roztworem wodnym lub gazem ułatwia obejrzenie jego "wnętrza" przez układ optyczny artroskopu. Obecnie używa się specjalnych torów wizyjnych, pozwalających przenosić obraz artroskopowy na monitor telewizyjny oraz rejestrować przebieg badania na taśmie video. W badaniu dokonuje się oceny struktur stawowych tj. chrząstki stawowej, błony maziowej, więzadeł, ścięgien mięśni przechodzących przez staw, łąkotek i innych struktur charakterystycznych dla badanego stawu. Po obejrzeniu "wnętrza" stawu, badający może wykonać zabiegi naprawcze wewnątrz stawu. W tym celu posługuje się specjalnymi narzędziami wprowadzonymi do stawu niezależnie od artroskopu.

Odzwiedzin: 29509

Share Button
icon

Predyspozycje/cel

Artroskopia pozwala nie tylko na dokładną ocenę stawu, ale także - dzięki zastosowaniu odpowiednich narzędzi - na wykonanie w jego wnętrzu pewnych zabiegów naprawczych. Wskazania do artroskopii: - urazy stawów, - niestabilności ruchów w stawach - złamania śródstawowe - reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) - zmiany zwyrodnieniowe - obecność ciał obcych w stawie Artroskopia pozwala na wykonanie w obrębie kolana szeregu zabiegów naprawczych. Najczęstsze to: - operacje naprawcze łąkotek - częściowe lub całkowite wycięcie, szycie - w przypadku, gdy pozwala na to rodzaj uszkodzenia, - leczenie uszkodzeń chrząstki stawowej - usuwanie zniszczonych fragmentów, wykonywanie mikrozłamań przyspieszających gojenie się chrząstki, - naprawa pourazowych uszkodzeń więzadeł krzyżowych - najczęściej więzadła przedniego - rekonstrukcja przy użyciu przeszczepów autogennych (pochodzących od pacjenta), - zabiegi dotyczące błony maziowej.

icon

Przygotowanie

icon

Przeciwskazania

- znaczne ograniczenie ruchomości stawu, - zakażenie tkanek w pobliżu stawu, - choroby ogólnoustrojowe w okresie niewyrównania (nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, cukrzyca), - infekcje (górnych dróg oddechowych, układu moczowego) -rozległy uraz kolana z uszkodzeniem tylnej części torebki stawowej.

icon

Badania do zabiegu

Do zabiegu artroskopii kwalifikuje lekarz ortopeda, po uprzednim zbadaniu pacjenta i zapoznaniu się z wynikami wcześniej wykonanych badań obrazowych: rtg (ewentualnie USG) stawu kolanowego i jego obrazowania przy pomocy rezonansu magnetycznego (MRI).

icon

Rodzaj znieczulenia

Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym. U dzieci badanie wykonuje się w znieczuleniu ogólnym

icon

Czas trwania zabiegu

Artroskopia trwa zazwyczaj od 30 minut do 1,5 godziny.

icon

Objawy po zabiegu

Według zaleceń lekarza wykonującego badanie.Pierwsze godziny po znieczuleniu pacjent powinien leżeć. Po kilku godzinach można wstać i chodzić zwykle z częściowym obciążaniem operowanej nogi

icon

Przebieg rekonwalescencji

Po zabiegu w ramach profilaktyki przeciwzakrzepowej pacjent musi przez 14 dni przyjmować podskórnie heparynę drobnocząsteczkową. Dalsze postępowanie jest zależne od wyników artroskopii.

icon

Możliwe powikłania

- wysięk w stawie (w około 4% przypadków), - krwiak wewnątrzstawowy (u około 1,5% operowanych pacjentów). Do rzadszych powikłań należą: -uszkodzenie chrząstki stawowej, infekcje i powikłania zakrzepowo-zatorowe.

icon

Czas w klinice/absencja

Badanie trwa do kilkudziesięciu minut

icon

Efekty zabiegu

icon

Orientacyjna cena

około 2500 PLN

icon

Pytania do specjalisty

zabieg wykonują (kliknij wybraną ikonę poniżej, aby zobaczyć pełną listę dla danego typu)

Specjaliści » Kliniki » Gabinety » Wellness & SPA »