Lifting twarzy face lifting
Opis zabiegu

Metoda chirurgiczna: (inaczej metoda: standardowa, tradycyjna, konwencjonalna, otwarte podciągnięcie)
Założeniem tej metody jest usunięcie fragmentu nadmiaru skóry oraz jednoczesne podniesienie i naciągnięcie opadającego obszaru skóry. Czasami chirurdzy decydują się na ingerencję w głębiej położone struktury (usunięcie lub modyfikacja fragmentów mięśni wraz z usunięciem tkanki tłuszczowej). Metoda polega na wykonaniu nacięcia mającego początek nad uszami i następnie biegnącego pod włosami przez górną część głowy. Prowadzone cięcie pod włosami ma na celu zminimalizowanie widoczności rany podczas procesu gojenia się rany oraz ukrycie blizny będącej następstwem operacji.
 

W zakresie obszaru stosowania liftingu możemy przyjąć następujące obszary ingerencji:
- lifting czoła
- lifting skroniowy
- lifting środkowej części twarzy
- lifting dolnej trzeciej części twarzy (korekta linii szczęki, żuchwy i szyi)
- lifting szyi (korekta mięśnia szerokiego szyi – platysma)
 

Podczas liftingu skóra twarzy naciągana jest w kierunku górno - tylnym, a jej nadmiar - usuwany. Typowe cięcia usytuowane są w niewidocznych miejscach na skroni, w uchu oraz wokół niego. W niektórych przypadkach napinana jest także powięź mięśni mimicznych twarzy.  

Operacja polega na zredukowaniu zwiotczałej i pomarszczonej tkanki skórnej w środkowej i dolnej części twarzy oraz szyi. Pozostający problem zmarszczek widocznych w okolicach oczu oraz zmarszczek wokół ust likwidowany jest w ramach odrębnego zabiegu.
 

Odzwiedzin: 30229

Share Button
icon

Predyspozycje/cel

Jedną z metod walki z czasem jest zabieg określany powszechnie jako „face lifting”, inaczej zabieg nazywany „Rhytidoplasty” lub „Rhytidectomy” Zabieg ma na celu usunięcie nadmiaru skóry, fałdów grawitacyjnych i spłycenie zmarszczek występujących najczęściej w dolnej części twarzy. Zabieg poprawia wygląd twarzy i usuwa oznaki starzenia się.

icon

Przygotowanie

Do której grupy należysz? Można wyodrębnić dwhttp://www.chir-plast.com.pl/lifting-twarzy.phpie grupy potencjalnych grup docelowych. Nie mamy tu na myśli kobiety i mężczyzn (w tym obszarze panuje równouprawnienie), ale podział dotyczy grup wiekowych. Pierwsza grupa to osoby, które zauważyły pierwsze objawy zwiotczenia tkanki skórnej twarzy oraz szyi objawiające się najczęściej ogólnym pogorszeniem jędrności, płytkimi zmarszczkami miejscowymi oraz pojedynczymi głębszymi zmarszczkami. Powyższe objawy występują w zależności od predyspozycji oraz uwarunkowań genetycznych jak również od naszego trybu życia. Zastosowanie kryterium wiekowego jest uproszczeniem, ale można założyć czysto teoretycznie, że pierwsza grupa docelowa zawiera się w przedziale wiekowym 35-45 lat. Przeprowadzenie operacji u osób z powyższej grupy z założenia ma przynieść efekt w postaci odmłodzonego wyglądu oraz zahamować na jakiś czas proces starzenia. Drugą grupą docelową są osoby z widocznymi zmianami zwiotczenia tkanki. Proces ten jest najczęściej zauważalny u osób powyżej 45 roku życia (czasami wcześniej). Zabieg u osób z tej grupy polegać będzie na usunięciu nadmiaru skóry wraz z tkanką tłuszczową oraz korektą położenia opadających mięśni w ramach przywrócenia im pierwotnego układu. W drugiej części poświęconej liftingowi twarzy opiszemy metody przeprowadzania zabiegów, opiszemy przebieg operacji oraz podzielimy się z Wami cennymi uwagami w zakresie jak postępować bezpośrednio po operacji jak i w okresie późniejszym. Na tydzień przed zabiegiem nie należy przyjmować aspiryny i innych leków zawierających kwas acetylosalicylowy oraz leków zmniejszających krzepliwość krwi. Warto natomiast zacząć przyjmować leki poprawiające krzepliwość i uszczelniające naczynia krwionośne takie jak: witamina C i Rutinoskorbin. Na 14 dni przed zabiegiem prośba o niepalenie tytoniu. Na 6 godz. przed zabiegiem zakaz jedzenia, picia, żucia gumy, ssania dropsów i cukierków (w tym Tic Tac).

icon

Przeciwskazania

Ogólny zły stan pacjenta/ki jest poważnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu. Lekarze przed operacją zlecają wykonanie szeregu badań, które mają na celu wyeliminowanie wszelkie ryzyko.

icon

Badania do zabiegu

morfologia, układ krzepnięcia (koagulogram), grupa krwi, OB, glikemia na czczo, jonogram, mocznik, kreatynina, EKG, Rtg płuc, aktualne szczepienia przeciwko żółtaczce typu B.

icon

Rodzaj znieczulenia

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, czasami w znieczuleniu miejscowym.

icon

Czas trwania zabiegu

1 – 3 godz

icon

Objawy po zabiegu

Po zabiegu może dojść do obrzęku, niewielkich wycieków krwi oraz narastania uczucia napięcia za uszami. Normalny wygląd twarzy uzyskuje się po około 10 dniach, całkowite gojenie trwa około 1 miesiąca. Występują zazwyczaj: ból ustępujący po podaniu środków przeciwbólowych, obrzęk i zasinienie (zwłaszcza w okolicach powiek dolnych i policzków ustępujące w ciągu 10 – 14 dni), przejściowe zaburzenia czucia skóry głowy i twarzy, zwiększone wypadanie włosów.

icon

Przebieg rekonwalescencji

Opatrunki utrzymywane są do 2 tygodni, w tym czasie zdejmowane są szwy. W okresie tym wskazane jest ograniczenie aktywności fizycznej (unikanie gwałtownych ruchów i dużego wysiłku fizycznego). Po zabiegu może dojść do obrzęku, niewielkich wycieków krwi oraz narastania uczucia napięcia za uszami. Normalny wygląd twarzy uzyskuje się po około 10 dniach, całkowite gojenie trwa około 1 miesiąca. Ostateczny efekt zabiegu jest widoczny po trzech miesiącach.

icon

Możliwe powikłania

Do rzadkich powikłań należy zaliczyć wystąpienie krwiaka, powodującego czasami konieczność przeprowadzenia ponownego zabiegu. Innym powikłaniem może być infekcja wymagająca zastosowanie antybiotykoterapii, drenażu i innych zabiegów (wynika najczęściej z nieprzestrzegania zaleceń chirurga, np. zdjęcia opatrunku, dotykania ran...

icon

Czas w klinice/absencja

Czas przebywania w klinice wynosi zwykle 2 dni Absencja wynosi zwykle około 14 dni

icon

Efekty zabiegu

Odmłodzenie twarzy o ok. 10 lat i utrzymanie tego efektu przez 5 do 10 lat.

icon

Orientacyjna cena

średnio 9000 PLN

icon

Pytania do specjalisty

Po jakim czasie od zabiegu będę mogła umyć głowę?  Najwcześniej po 3 dniach od zabiegu.   Po jakim czasie od liftingu twarzy będę mogła robić makijaż? Pierwszy makijaż można wykonać po 14 dniach od chwili zdjęcia szwów.  

zabieg wykonują (kliknij wybraną ikonę poniżej, aby zobaczyć pełną listę dla danego typu)

Specjaliści » Kliniki » Gabinety » Wellness & SPA »

Polecani lekarze i kliniki

Chirurgia Plastyczna Dr Paweł Niemkiewicz POKAŻ
Chirurgia plastyczna Klinika OPTIMUS POKAŻ