Artroskopia diagnostyczna
Opis zabiegu

Artroskopie przeprowadza się na sali operacyjnej, pacjent układany jest w pozycji wygodnej do wziernikowania stawu. Skóra w miejscu przeprowadzanego badania przemywana jest środkiem dezynfekującym. Czasami powyżej zakładana jest opaska ESmarcha w celu wywołania niedokrwienia i zmniejszenia krwawienia . Artroskop wprowadzany jest poprzez naciecie skóry, do każdego stawu mozna wprowadzić narzędzia artroskopowe i specjalny wężyk dzięki któremu podawany jest w trakcie badania gaz. dzięki wypełnieniu gazem mozna obejrzeć wnętrze przez układ optyczny artroskopu. Podczas badania dokonuje się oceny struktur stawowych: chrząstki stawoej, błony maziowej, więzadeł. Podczas badania prowadzący badanie może wykonać zabiegi naprawcze.

Odzwiedzin: 24958

Share Button
icon

Predyspozycje/cel

Badanie artroskopowe umożliwia ocenę struktur stawowych od środku, pozwala na właściwe postępowanie lecznicze.Artroskopia umożliwia przeprowadzenie operacji naprawczych, co pozwala na uniknięcie operacyjnego otwierania stawu i również na skrócenie po zabiegu okresu powrotu do pełnej sprawności fizycznej. Wskazania do badania : - Urazy stawów - Reumatoidalne zapalenie stawów - Obecność ciał obcych - Zmiany zwyrodnieniowe

icon

Przygotowanie

Przed znieczuleniem anestezjolog zapoznaje się ze stanem zdrowia pacjenta na podstawie wywiadu lekarskiego. Przed każdym znieczuleniem anestezjolog przeprowadza badanie anestezjologiczne tz. pozwala wybrać rodzaj znieczulenia oraz przeprowadzenie pacjenta bezpieczenie przez okres operacji ale również po niej. - Pacjent u którego przewidywane jest znieczulenie powinien zaprzestać spożywanie pokarmów i płynów co najmniej 6 godzin przed znieczuleniem ogólnym. - Również przed znieczuleniem miejscowym pacjent powinien nie spożywać pokarmów i płynów co najmniej 6 godzin przed znieczuleniem(czasami w czasie trwania zabiegu zachodzi zmiana na znieczulenie ogólne) - Przed rozpoczęciem operacji pacjent powinien wyjąc z ust protezę zębową oraz wypróźnić pęcherz moczowy - U dzieci zabieg przeprowadza się przy znieczuleniu ogólnym

icon

Przeciwskazania

Przeciwwskazania do badania wynikają głównie ze względu na ogólny stan zdrowia pacjenta.

icon

Badania do zabiegu

- badanie radiologiczne - badanie rezonansem magnetycznym - morfologia krwi - elektrokardiografia spoczynkowa ( u osób które ukończyły 50 rok życia )

icon

Rodzaj znieczulenia

Znieczulenie ogólne i znieczulenie miejscowe

icon

Czas trwania zabiegu

Do kilkudziesięciu minut

icon

Objawy po zabiegu

Po znieczuleniu ogólnym pacjent powinien zostać po opieką lekarza lub pielęgniarki do czasu pełnego powrotu świadomości. Po sprawdzeniu czynności oddychania i krążenia krwi pacjent może przejść z pozycji leżącej do siedzącej. Przeważnie przez 1 godzinę pacjent powinien zostać do obserwacji przez personel medyczny , następnie może udać się do domu. Po znieczuleniu należy powstrzymać się od jedzenia przez okres 2 godzin, również pacjent nie powinien sam prowadzić auta. Po znieczuleniu miejscowym można zaraz po badaniu diagnostycznym spożywać posiłki. Po znieczuleniu ogólnym pacjent może odczuwać zawroty głowy lub nudności.

icon

Przebieg rekonwalescencji

Przez pewien czas pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe, na które lekarz przepisze leki przeciwbólowe, trzeba również uważać na staw nie przeciążać go zbytnio.

icon

Możliwe powikłania

Powikłania mogą wyniknąć ze znieczulenia ogólnego jak i miejscowego. Np. pacjent może wymiotować , dlatego należy powstrzymać się od spożywania pokarmów, lekarz może przepisać leki na silne wymioty. Jakiekolwiek inne powikłania należy jak najszybciej zgłosic lekarzowi.

icon

Czas w klinice/absencja

Pacjent po upływie 2 godzin może udać się do domu.

icon

Efekty zabiegu

Artroskopia diagnostyczna

icon

Orientacyjna cena

Refundacja z NFZ lub prywatnie od 2500 zł

icon

Pytania do specjalisty

zabieg wykonują (kliknij wybraną ikonę poniżej, aby zobaczyć pełną listę dla danego typu)

Specjaliści » Kliniki » Gabinety » Wellness & SPA »