Od wielu lat najlepszym rozwiązaniem na ubytki w uzębieniu są implanty zębowe. Nie jest to tania metoda, ale bardzo skuteczna i zapewniająca nam na lata piękny uśmiech. Czy kwalifikuję się do wszczepienia implantu zęba, czy może potrzebny jest przeszczep tkanki kostnej? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w kilku częściach. Opinie pacjentów znajdziecie w dziale Historie Pacjentów.
Przede wszystkim liczy się dla nas wygląd, włosy, ubrania a co z naszym uśmiechem, czy warto inwestować w piękny, biały i równy a co ważne pełny uśmiech ? Odpowiedź jest tylko jedna WARTO!
Na zachodzie Europy, Stany Zjednoczone tam właśnie priorytetem jest uśmiech od ucha do ucha, ale jest to uśmiech pełny białych i równych i …wszystkich zębów. Pierwsze spojrzenie czy chcemy, czy nie kierujemy na twarz rozmówcy, a co za tym idzie na zęby również.
Najczęściej widok jest nie najlepszy, ale czas to zmienić a tym bardziej że stomatologia estetyczna rozwija się w szybkim tempie i proponuje nam metody, które ratują nas przyszłych pacjentów od utraty zębów aż po ich całkowitą odbudowę. Pełne i białe uzębienie to zadowolenie z własnej osoby, ale co ważne pełny podziw innych… a nawet zazdrość!
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”
Implanty zębowe od lat są hitem w stomatologii
Implanty to aktualnie najnowocześniejsza metoda odbudowy braków zębowych, która zapewnia komfort, jaki tylko może zapewnić posiadanie własnych zębów. Implant zbudowany jest z tytanu-metalu, który nie jest traktowany jak ciało obce, lecz zespala się z nim. Warto przypomnieć, z Implant to odkrycie XX wieku i które zostało uhonorowane nagrodą Nobla.
Leczenie implantologiczne przebiega w kilku etapach:
W pierwszym etapie leczenia odbywa się wizyta u implantologia, który przeprowadza badanie stomatologiczne. Lekarz na konsultacji wypytuje pacjenta o jego ogólny stan zdrowia, przebyte choroby oraz przyjmowane leki. Na pierwszej wizycie lekarz wyjaśnia i odpowiada na wszystkie pytania pacjenta dotyczące całego leczenia implantologicznego.
Po badaniu stomatologicznym implantolog może określić stan i ilość kości, które pozwolą na umieszczenie implantu. U osób, które nie mają zębów już dłuższy czas, dochodzi do zanikania kości, ale i wtedy współczesna medycyna pozwala na odbudowę utraconej kości.
Wtedy zabieg wszczepienia implantu poprzedzony jest zabiegiem:
– Sterowania regeneracją kości
– Podniesienie dna zatoki szczękowej
Następnym krokiem w leczeniu, do właściwej oceny oraz zaplanowania leczenia jest zdjęcie pantomograficzne. Jeśli stan kości pozwala na zabieg, implantolog dobiera długość i średnicę implantu. Określa również ilość i rozmieszczenie ich w jamie ustnej. Krokiem następnym w leczeniu implantologicznym jest wszczepienie implantu.
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, jest bezbolesny i trwa od pół godziny do dwóch godzin (trwanie zabiegu zależne jest od ilości wszczepianych implantów). Chirurg implantolog specjalnym wiertłem rozwierca w kości szczękowej miejsce, gdzie następnie wprowadza implant. Po sprawdzeniu wszczepu chirurg zaszywa ranę. Wszystkie implanty umieszczane w kości zostają zasłonięte błoną śluzową i są niewidoczne. Na czas gojenia się pacjent użytkuje protezę tymczasową. Po 14 dniach następuje zdjęcie szwów.
Co po zabiegu?
Po wszczepieniu implantów rozpoczyna się proces zwany osteointegracją tzn. gojenie się tkanki kostnej wokół implantu. Cały proces osteointegracji trwa około od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie następuje odsłonięcie implantu, w znieczuleniu miejscowym chirurg implantolog nacina błonę śluzową nad implantem i wkręca tzw. śrubę gojącą. Okres gojenia po odsłonięciu implanta trwa około 14 dni. Śruba gojąca ułatwia gojenie się błony śluzowej wokół implantu, jak również modeluje kształt dziąsła pod przyszłą koronę protetyczną.
Na wizycie pobiera się wycisk protetyczny i ustala się kolor przyszłej korony. W laboratorium protetycznym wykonuje się dwa elementy. Pierwszy to łącznik — jest to część łącząca się bezpośrednio z implantem. Drugi element to korona protetyczna (porcelanowa). Leczenie protetyczne obejmuję od 2 do 3 wizyt, pomiędzy wizytami pacjent w dalszym ciągu użytkuje uzupełnienie tymczasowe. Na ostatniej wizycie lekarz przykręca łącznik do implantu, następnie mocuje koronę protetyczną.
Tutaj leczenie implantologiczne jest zakończone. Chirurg implantolog informuje pacjenta o zaleceniach, udziela wskazówek jak dbać o higienę i oczywiście co bardzo ważne ustala następne wizyty kontrolne.
Redaktor Barbara Szuszkiewicz
Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.