Cell Homing metoda stworzona przez naukowców. Trzecie zęby mogą imitować prawdziwe. Czekaliśmy wiele lat na alternatywę do protezy, która nie jest tym, o czym marzymy. Najlepiej by urosły nam nowe zęby, ale czy istnieje taka możliwość?
W dzisiejszych czasach zdrowe i białe zęby to nie tylko moda, ale również większa świadomość, że mają one służyć nam jak najdłużej. Zęby to nie tylko ozdoba, każdy zepsuty ząb to siedlisko bakterii, które mogą powodować różne choroby. Każdy stracony ząb to problem, nowy już nie urośnie. Świadomość noszenia protezy w przyszłości budzi nasze obawy, ale też niechęć i odrazę.
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”
Jaka oferta u dentysty?
Stomatologia estetyczna oferuje nam różne alternatywy w uzupełnianiu ubytków zębowych. Implanty to najnowsza i najlepsza metoda, która pozwala na całkowitą odbudowę zęba, który przypomina do złudzenia prawdziwy ząb. Niestety są pacjenci, u których występują przeciwwskazania, które uniemożliwiają przeprowadzenie tego zabiegu. Amerykańscy naukowcy na początku 2000 roku próbowali wyhodować zęby za pomocą komórek macierzystych. Jednak ze względów etycznych, badanie nie mogło być kontynuowane.
Naukowcy w stomatologii
Jednak badacze nie dali za wygraną i stworzyli metodę zwaną – Cell Homing
Metoda ta polega na stworzeniu specjalnych rusztowań, tworzonych przy pomocy technologii trójwymiarowej. Potrzebnym materiałem do tworzenia tych rusztowań jest: poli – e – kaprolakton i hydroksyapatyt. Następnie konstrukcja jest nasączana czynnikiem wzrostu i umieszczana w pustym zębodole.
Naukowcom z Columbia University udało się wyhodować ząb u szczura, najistotniejsze jest to, że ząb zrósł się z tkankami tak mocno, że nie dał się usunąć bez uszkodzenia otaczających go struktur. Możemy tylko mieć nadzieję, że ludzki organizm zachowa się, również tak dobrodusznie i w przyszłości nie będziemy myśleć już z przerażeniem o protezie. Po prostu nie będzie ona nam potrzebna.
Cell Homing to metoda, która ma szansę rozwijać się, co ważne nie ma przeciwwskazań etycznych, tak jak to było przy komórkach macierzystych. Implantologia rozwija się i miejmy nadzieje, że Cell Homing nie zostanie tylko jeszcze jednym doświadczeniem, które nigdy nie ujrzy światła dziennego. W końcu mamy szansę, żeby te trzecie zęby służyły nam już do końca.
Redaktor Barbara Szuszkiewicz
Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.