Lista kategorii

Operacja nosa. Przygotowanie do zabiegu, badania oraz powikłania

Odwiedzin: 31194 2011-04-17 00:00
Operacja nosa. Przygotowanie do zabiegu, badania oraz powikłania

Share Button

Operacja nosa czyli korekcja nosa jest najczęstszą operacją plastyczną wykonywaną przez chirurgów plastycznych. Wiek pacjentów oscyluje pomiędzy 17 a 35 rokiem życia. Niedoskonałości, które skłaniają nas do podjęcia decyzji o operacji zazwyczaj wiążą się z twarzą a w szczególności nosem. Jak wygląda przygotowanie i zabieg oraz rekonwalescencja?

 

Nos zajmuje centralne miejsce na naszej twarzy. Od razu widać jego niedoskonałości ,skrzywienia. Wszystkie niedoskonałości są przyczyną  naszego złego samopoczucia i latami niestety ten stan się pogłębia . Ale czy tak musi być? Oczywiście,że  nie ! Pamiętajmy o jednym wielkość nosa musi pasować do naszej twarzy .

Warunki do przeprowadzenia korekcji nosa:

1. ogólny dobry stan zdrowia

2. prawidłowe wyniki laboratoryjne

3. brak miesiączki w dniu zabiegu

Przeciwwskazania:

1. skazy krwotoczne

2. niedokrwistość

3. cukrzyca

4. ropne zapalenie zatok

Przed zabiegiem

Podczas pierwszej wizyty u chirurga -plastyka ,lekarz wytłumaczy dokładnie cały przebieg operacji,możliwości i różne warianty zabiegu. Ta pierwsza konsultacja jest bardzo ważna,ponieważ lekarz i pacjent powinni ze sobą współpracować, ustalić najdrobniejsze szczegóły końcowego efektu zabiegu. W niektórych klinikach .dostępne są komputerowe wizualizacje i pacjent może zobaczyć i wyobrazić sobie siebie z nowym nosem. Pomaga to nie jednokrotnie uniknąć przykrych niespodzianek po zabiegu.

Podczas analizy twarzy chirurg bierze pod uwagę następujące elementy:

1. Kat nosowo- facjalny (miejsce przejścia czoła w grzbiet nosa)

2. Grzbiet nosa (obserwowany jest jego regularność i równomierność)

3. Szerokość podstawy nosa (idealna to szerokość o 2-4 mm mniejsza niż szerokość skrzydełek )

4. Czubek nosa (badanie proporcjalności nozdrzy- wielkość i jakość skóry)

5. Kąt nosowo- labialny (przejście nosa w górną wargę )

6. Oś nosa

7. Jakość skóry

8. Funkcje nosa (oddychanie, węch, rezonans oraz funkcje amortyzacyjne chroniące twarzoczaszkę)

Pacjent ,musi pamiętać by powiadomić lekarza o poprzednich zabiegach rhinoplastyki (oczywiście jeśli były), różnych urazach nosa, problemach z oddychaniem(jeśli są). Każda infekcja,grypa niestety dyskwalifikuje nas do zabiegu i trzeba przesunąć termin operacji. Ważne jest również ,aby powiadomić chirurga o chorobach ,na które cierpimy.Przed zabiegiem powinnyśmy udać się na badanie internistyczne. Jeśli pacjent zażywa leki wpływające na krzepliwość, powinien przestać je brać na tydzień przed zabiegiem. Najważniejsza sprawa to zaprzestanie palenia papierosów na 2 tygodnie przed zabiegiem oraz po zabiegu i w czasie rekonwalescencji.

Korekcja nosa możne zmienić :

rozmiar,kształt czubka, grzbiet nosa,szerokość skrzydełek oraz zmienić kąt pomiędzy nosem a górną wargą.

W korekcji ważne jest też ,że dzięki niej można również usunąć wady wrodzone i usunąć problemy z oddychaniem. Zabieg rhinoplastyki poprawia proporcje twarzy.

Jak wygląda zabieg ?

Przeważnie nacięcie wykonuje się od wewnątrz przewodów nosowych a więc blizny i nacięcia są niewidoczne. Skóra nosa jest oddzielana od konstrukcji chrzęstno-kostnej ,która jest modelowana do pożądanego kształtu. Na nacięciach na skórze i błonie śluzowej zakładane są szwy rozpuszczalne. Do przewodów  nosowych zakłada się opatrunki tak zwane setony stabilizujące przegrodę nosa. Na wierzch nosa zakładany jest sztywny opatrunek (gipsowy lub z tworzywa sztucznego) podtrzymuje on kształt nosa. Przy bardziej skomplikowanych korekcjach nosa zabieg przeprowadza się metodą otwartą. Zabieg ten pozwala na uwidocznienie tkanek nosa. Czas trwania zabiegu 1-2 godzin. W klinice należy pozostać 1 dzień. Zabieg korekcji przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. 

Po zabiegu 

Na pewno przez pierwsze dni po zabiegu odczuwalny jest dyskomfort. Obrzęk i zasinienie wokół oczu,bóle głowy,obrzęk twarzy. W drugim dniu po zabiegu usuwane są opatrunki z przewodów nosowych. Po 7 dniach usuwany jest opatrunek sztywny. Przez około 8-10 tygodni nos jest szczególnie wrażliwy na zmianę temperatury,dotyk i należy uważać i chronić nos przed ewentualnymi urazami. Ostateczny kształt nosa uzyskuje się dopiero 1 rok od zabiegu rhinoplastyki. Niebezpieczne i niepolecane jest opalanie się przez okres około 3 miesięcy po zabiegu. Możliwe jest powstawanie nienaturalnej pigmentacji operowanego nosa. 

Barbara Szuszkiewicz

 

Polecamy do przeczytania również

Znieczulenie ogólne. Czy mam się obawiać narkozy?

Sedacja. Spokojny sen podczas zabiegu

Rodzaje znieczuleń

 

            

  • Redaktor Barbara Szuszkiewicz
  • Barbara Szuszkiewicz
Share Button