Lista kategorii

Co wpływa na wygląd blizny ?

Odwiedzin: 28643 2012-05-29 00:00
Co wpływa na wygląd blizny ?

Share Button

Bliznę posiada prawię każdy z nas, nie zawsze są one zauważalne. Blizny są problemem kiedy dochodzi do przykurczy, bóli, swędzenia oraz brzydkiego wyglądu. Rodzaje blizn takie jak przerostowe, keloidy ( bliznowce )czy przykurcze blizny zmuszają do szukania różnych sposobów ich leczenia. Niestety są bardzo trudne, ale możliwe do zniwelowania. Ważna jest również profilaktyka by nie nastąpił nawrót!

Blizny z jakimi mają do czynienia lekarze są zazwyczaj pourazowe lub pooperacyjne. Pacjent na początku gojenia się blizny nie myśli jak ona będzie wygladać po zagojeniu. Nie jest to nawet w stanie przewidzieć najlepszy specjalista. Skupimy się na najważniejszych czynnikach, które mają wpływ na wygląd blizn.

Pamiętajmy, że od początku powstania rany aż do jej zagojenia mamy wpływ na ostateczny jej wygląd oraz możemy wybrać sposób leczenia. Niwelujemy tym samym ewentualność wystąpienia powikłań jatrogennych.

Jakie czynniki wpływają na proces bliznowacenia ?

1. Wiek pacjenta

Czym pacjent starszy tym procesy regeneracjne są wolniejsze.  Dlatego też wiek ma wielkie znaczenie i wiąże się z mniejszym  tzw. odczynem łącznotkankowym.

Nadmiar zwiotczałej skóry będącej objawem starzenia się jest problemem jeśli chodzi o końcowy efekt wizualny.

2. Predyspozycje genetyczne

Bardzo ważne by pacjent miał świadomość uwarunkowania genetycznego ( czyli czy w rodzinie jeśli miały miejsce uszkodzenia ciała to czy blizny dobrze się goiły? ) 

3. Kolor karnacji skóry

Odcień ciemniejszy skóry daje niestety efekt dużo jasniejszej blizny i tendencje do nasilonego bliznowacenia.

4. Lokalizacja blizny

Bardzo istotne jest położenie blizny. Często pacjent boryka się z  widoczną blizną co ma wielki wpływ na jego psychike. Twarz, dłonie, szyja itp. umiejscownienie jest powodem zgłoszenia się na leczenie lecz także lokalizacja blizny daje lekarzowi obraz wyglądu.

5. Położenie blizny w stosunku do naturalnych lini ciała

Blizny połóżone np. prostopadle do naturalnych fałdów ciała niestety są bardziej widoczne. Specjalista jesli to możliwe stara się poprowadzić linię cięcia równolegle do fałdów ciała. Daje to w efekcie ładniejszy wygląd blizny jak i zapobiega powstaniu przykurczu w tym miejscu.

6. Kształt blizny

Często np. w miejscu cięcia nad stawami lekarz stara się zrobić blizne esowatą lub zygzakowatą by  ograniczyć obkurczanie się blizny lub powstanie przykurczu w stawie. Koliste cięcia dają nieładne obkurczanie oraz uwypuklenia.

7. Napięcie tkanek bliznowatych

Obkurczająca się blizna upośledza krążenie co w logiczny sposób ma wpływ na prawidłowe gojenie ran

8. Sposób postępowania chirurgicznego i zachowawczego w leczeniu chirurgicznym blizn

Odpowiedni dobór techniki cięcia oraz zszywania rany, dobór jak najlepszych nici to wszystko ma wpływ na ostateczny kosmetyczny efekt.

9. Przebieg procesu gojenia - infekcja, krwiak, niedokrwienie itp.

Niedokrwienie i wszelkie nieprawidłowe procesy powodują przedłużanie procesu gojenia a  tym samym na wyglad estetyczny blizny.

Przed podjęciem decyzji o zabiegu chirurgicznym , dla polepszenia naszej urody uświadomijmy sobie, że zawsze pozostanie ślad. Najmniejsza blizna, ukryta nawet w naturalnym załamaniu naszego ciała będzie istniała czasem długie lata. Nie każdy portafi znieść myśli i widoku cięć co wpływa na psychikę pacjenta.

Rany pourazowe są przez nas inaczej znoszone. Taka jest konsekwencja losowych wypadków na które nie mamy wpływu. 

Blizny pooperacyjne, ale z naszego wyboru niech bedą wcześniej dobrze przemyślane. Odwrotu nie ma w takich przypadkach. Ślad na ciele pozostanie w większym lub mniejszym stopniu widoczny.

 

Anna Jaskiewicz

FeelBeauty.eu

 

Polecamy do przeczytania również

Silikonowe implanty policzków

Abdominoplasty. Czy kwalifikuję się do plastyki brzucha ?

Rodzaje znieczuleń 

                                                                                          

 Pomagamy w wybraniu Specjalisty                               Zadaj pytanie naszemu Expertowi 

     specjalista@feelbeauty.eu                                                    expert@feelbeauty.eu

 

 

                                                                                           

    Chcesz wiedzieć więcej?                                                 Podziel się swoją historią z nami !

     Zajrzyj na nasze Forum                                                               portal@feelbeauty.eu

 

 

 

Share Button