Lista kategorii

Blizny szerokie pooperacyjne. Jak im zapobiec ?

Odwiedzin: 26741 2011-05-27 00:00
Blizny szerokie pooperacyjne. Jak im zapobiec ?

Share Button

Blizny pooperacyjne spędzają sen z oczu nie jednej osobie. Po zabiegu pacjent nie myśli o ich przyszłym wyglądzie. Często wtedy ,kiedy jest już za późno na zadbanie o nie przychodzi myśl o ich szpecącym wyglądzie. 

Blizny szerokie wystepują zazwyczaj po cięciu chirurgicznym. Charakterystyczną cechą jest ich poszerzenie co następuje około 3 tygodnia po zabiegu operacyjnym. 

Blade i płaskie a w dotyku miękkie. Miejsca w których wystepują najczęściej to okolice barku, kolan, tułów i wszędzie tam ,gdzie występuje naturalne zwiększone napięcie tkanek. 

Jedną z odmian blizny szerokiej są rozstępy w okolicach brzucha po ciąży. Jest to efekt uszkodzenia skóry własciwej oraz tkanki podskórnej, ale bez uszkodzenia warstwy naskórka. 

Blizny szerokie nie dają efektu wizualnego i w dotyku tzw. uwypuklenia samej blizny ponad powierzchnię skóry. Nie zaobserwowano również nierówności , guzków jak to się dzieje w bliznach typu przerostowego.

Blizny szerokie mogą być w najprostszy sposób wycięte i brzegi blizny ponownie zszyte, eliminujac przy tym napięcie skóry. 

Ważną wskazówką dla pacjenta ,to fakt zastosowania unieruchomienia np. kończyny na czas gojenia się rany i wykluczenie dodatkowych napięć skóry co powoduję jej poszerzenie.

 

 

Chcesz wiedzieć więcej ?

Zajrzyj na nasze Forum

 

 

 

Share Button