Lista kategorii

Blizny. Powstawanie, następstwa i rodzaje blizn

Odwiedzin: 29121 2011-04-04 15:34
Blizny. Powstawanie, następstwa i rodzaje blizn

Share Button

Ludzie nabywają blizny codziennie. Większość z nich znajduje swoją przyczynę w urazach. Osoby cierpiace na różne choroby oraz po zabiegach chirurgicznych to następne grupy ludzi z bliznami. 

Czym są blizny ? To podstawowe pytanie by zdać sobie sprawę co powodują u ludzi dotkniętych nieestetycznymi bliznami w ich wyglądzie fizycznym jak i psychice oraz w samym funkcjonowaniu człowieka na codzień.

Blizny są końcowym procesem gojenia tkanek. Naturalny końcowy etap, który dotyczy również gojenia rany po ingerencji chirurgicznej.

Powstające blizny na skórze są tzw. tkanką zastępczą, która wypełnia ubytek co umozliwia gojenie się rany.  Przerwanie ciągłości grubości skóry własciwej pozostawi widoczne blizny. 

Co nie prowadzi do blizn ? Powierzchniowe otarcia naskórka, zadrapania, miejsca po iniekcjach nie pozostawią żadnych blizn na skórze.

Róznorodność blizn oraz ich następstwa mają wielkie znaczenie dla ludzi. 

Pacjenci dotknieci nimi w miejscach widocznych mają najczęściej problem z ich akceptacją. Często są przyczyną braku akceptacji swego ciała. Psychologiczne nastepstwa uzewnetrzniają się stresem, depresją, obnizonym poczuciem własnej wartości,zaburzeniami snu, ograniczeniem w normalnym funkcjonowaniu np.korzystaniem z basenu,plaży itp. uczucie napietnowania.

Fizyczne nastepstwa obecności blizn to m.in. upośledzenie w ruchach, ograniczenie np. w domykaniu powieki z powodu przykurczu blizny itp.

Blizny klasyfikujemy według typów najprostrzych po nieprawidłowe formy bliznowacenia. Prosty podział to bliznowacenie prawidłowe i nieprawidłowe.

1. Bliznowacenie prawidłowe - blizny linijne , szerokie 

2. Blizny nieprawidłowe - przerostowe, keloidy, płaszczyznowe, przykurczajace , zanikowe

 

Blizny w dzisiejszych czasach nie powinny stanowić w wiekszości przypadków problemu z ich leczeniem. Miejmy tylko świadomość możliwości jaką stawia przed nami medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna.

 

Dokładny opis blizn i metod ich leczenia w następnych artykułach. 

 

Chcesz wiedzieć wiecej ?

Zajrzyj na nasze Forum

 

 

 

Share Button