Lista kategorii

Artykuły

Podstawowe badanie proktologiczne czyli per rectum. Wskazania, przygotowanie i przebieg Ferrytyna–co to jest?  Badanie, normy, objawy zaniżonego lub zawyżonego poziomu Samokotrola piersi to twój obowiązek. Jak prawidłowo sprawdzać? Nie wpędzaj się do grobu ! Densytometria kości. Zbadaj gęstość i wytrzymałość masy kostnej. Zrób cytologię i nie czekaj na złą diagnozę!

Badanie per rectum, czyli przez odbytnicę, to bardzo proste badanie proktologiczne wykonywane palcem. Lekarz wykonujący to badanie może za pomocą dotyku dokonać podstawowego rozpoznania stanu odbytnicy, prostaty, dna pęcherze moczowego itd. Niestety panowie niechętnie poddają się badaniu pre rectum czując zażenowanie, ale niepotrzebnie! ... wiecej »

Ferrytyna. Czym jest i co oznacza słowo, które rzadko słyszymy. Kiedy dochodzi do zaburzeń przemiany żelaza, to oznaczania poziomu ferrytyny jest podstawowym i najważniejszym badaniem laboratoryjnym. Wiemy, że poziom żelaza jest bardzo ważny w normalnym funkcjonowaniu naszego ciała, ale by sprawdzić, jakie rezerwy są w organizmie, zdajemy się na badanie wartości w surowicy. Czy całe... wiecej »

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem występującym u kobiet. Rozwija się przeważnie około 50.roku życia, a częstość zachorowań wzrasta wraz z wiekiem. Zdarza się jednak i u kobiet zupełnie młodych. Rak jest nowotworem w dużym procesie uleczalnym –warunkiem jednak jest rozpoznanie choroby we wczesnym stadium, gdy jest on uleczalny. ... wiecej »

Densytometria kości jest badaniem gęstości kości, na jej podstawie możemy rozpoznać osteoporozę lub osteopenię. Określa gęstość mineralną kości i pozwala precyzyjnie zmierzyć masę kości. Pośrednio możemy wywnioskować wytrzymałość kości na obciążenia mechaniczne. Badanie densytometryczne pozwala wcześnie (z wyprzedzeniem od 5 do 20 lat) stwierdzić zwiększone ryzyk... wiecej »

Portal o chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej i tematy badań profilaktycznych! Tak Kochane Czytelniczki. Przy każdej okazji będziemy Wam o tym przypominać. Chcesz dbać o swoje ciało, dusze...a zapominasz o podstawowych badaniach. Powinnaś mieć we krwi pójście na cytologie jak pamiętasz o fryzjerze, kawie z koleżanką czy depilacji nóg. Mam wrażenie, że jesz... wiecej »