Lista kategorii

Artykuły

Morfologia(BLOOD PICTURE)Podstawowe badanie krwi obwodowej, polegające na ilościowej i jakościowej ocenie elementów morfologicznych krwi. Badanie ilościowe poszczególnych elementów układu białokrwinkowego (granulocyty,limfocyty, monocyty) wykonuje się zazwyczaj podmikroskopem, tzw. rozmaz lub za pomocą aparatu. Wartość MID, oznacza ilość komórek, których automat nie potrafi prawid... wiecej »

Płytki krwi jako składnik potrzebny do krzepnięcia. Regulują ten proces. Samo badanie jest jednym z podstawowych, które zleca specjalista by przeprowadzić zabieg. Dla anestezjologa to jedna z najważniejszych informacji.... wiecej »

Pobieranie krwi jest wielkim przeżyciem dla wielu z nas. Warto wiedzieć jak się przygotować i czego się spodziewać. Nawet twardzielowi zmiękną kolana na widok igły, ale to czasem reakcja na bycie na czczo by wynik badania krwi był jak najbardziej prawidłowy. Czasem pobierana jest krew z innych miejsc jak zgięcie łokcia a np. z grzbietu dłoni lub stopy.... wiecej »

Tajemnicze oznaczenie badania krwi-OB co ono oznacza? OB- czyli odczyn Biernackiego inaczej kiedyś nazywane opadaniem krwinek sygnalizuje czy w naszym ciele zachodzi stan zapalny. Dzięki panu Edmundowi Biernackiemu mamy badanie, które w bardzo szybkim czasie określa nasz stan.... wiecej »