Lista kategorii

Jak zwalczyć uczucie głodu, które nami rządzi?

Odwiedzin: 27994 2010-02-09 23:02
Jak zwalczyć uczucie głodu, które nami rządzi?

Share Button

Głód towarzyszy nam od pierwszych dni naszego życia. Nie jest miłym uczuciem, ale odbierajmy go jako sygnał naszego organizmu na potrzebę. Głód w świecie przesyconym dobrobytem i gdzie dominują fast foody jest prawie nieobecny. Ludzie reagują już na najmiejszy sygnał ze strony układu pokarmowego dając czasem o wiele więcej niż potrzebuje nasze ciało na zaspokojenie tego uczucia

Każdy z nas poznał co to uczucie głodu. Może nie było to uczucie tak ekstremalne w doznaniach jakie czują osoby wycieńczone niedożywienia. 

Aby umieć zidentyfikować głód musimy najpierw dowiedzieć się co to jest. Większość ludzi nigdy nie dotarła do tak kryzysowego momentu jakim jest prawdziwy głód. Przeważnie czujemy jedynie dyskomfort nienasycenia, jednak do prawdziwego głodu jest nam daleko. Nie wiedząc dokładnie, co doświadczamy możemy pomylić uczucie głodu i uczucie niepokoju, stresu, nudy, lub inne bodźce emocjonalnych.

Rodzimy się z poczuciem głodu, jako niemowlęta jesteśmy karmieni z piersi, potem z butelki. Prawdziwy głód jest na obcy. Następnie jesteśmy karmieni łyżeczką, uczymy się samodzielnie spożywać pokarmy, jednak nad wszystkim czuwają rodzice, dziadkowi lub inni dorośli opiekunowie. Zapewniają nam pożywienie i w ten sposób wspomagają rozwój organizmu.
Jeżeli natomiast nie chcemy jeść, należymy do typu “niejadków” zostajemy przekupywani jedzeniem. Dziecko nie może pozwolić sobie na długi czas bez pożywienia, dlatego też rodzice uciekają się do przekupstwa za pomocą słodyczy lub innych ulubionych przekąsek. Nie jest dobre posunięcie, gdyż wtedy zapychamy dzieci słodyczami i możemy doprowadzić do ich otyłości.

Słownik opisuje to pojęcie jako “bolesne uczucie słabości spowodowane potrzebą żywności.”

Niektórzy ludzie stają się drażliwi, zdezorientowani, jeśli nie zjedzą posiłku o tej porze co zawsze. Niektórzy jedzą w momencie kiedy mają depresję. Inni tracą apetyt kiedy są w tego typu stanie.

Głód nie może czekać. Jeżeli jesteśmy spragnieni bądź głodni nasz organizm skupia się na tej potrzebie a nasza wydajność w pracy/szkole automatycznie spada. Nie powinniśmy jednak jeść na zapas, to jest równie szkodliwe jak niedojadanie. Zresztą nie można jeść na zapas, jest to niewykonalne, ponieważ nie jesteśmy chomikami. Możemy spożyć zbyt dużą ilość produktów co wprowadzi nas w stan ciężkości i zmęczenia. Prowadzi to do otyłości i dolegliwości z tym związanych.
Głód należy do najpotężniejszych mocy natury i jego zaspokojenie nie jest zadaniem łatwym, tym bardziej że silnie oddziałuje na ludzkie zmysły, zwłaszcza na smak, wygląd i zapach pokarmu. Chcąc pozostać szczupłym, nie powinno się dopuszczać do pojawienia się silnego uczucie głodu, bo jest ono niebezpiecznym bodźcem do rozpoczęcia jedzenia.

Anna Jaskiewicz

FeelBeauty.eu


Polecamy do przeczytania również

BMI Body Mass Index

Abdominoplasty. Czy kwalifikuję się do plastyki brzucha ?

Rodzaje znieczuleń 

Share Button