Lista kategorii

Blizny linijne tzw. "idealne"

Odwiedzin: 26561 2011-02-08 00:00
Blizny linijne tzw.

Share Button

Blizny zawsze pozostawiają na naszym ciele ślad na lata. Nasza psychika również odczuwa ich istnienie, ale blizny linijne tzw. "idealne" są najmniej widoczne i powstają równolegle do naturalnego fałdu skóry. Dlatego zanikają najszybciej lub pozostawiają prawie niewidoczne miejsce po urazie lub cięciu operacyjnym.

Ich wygląd szybko się zmienia dajac bladą i miękką linię. Napięcie tkanki w tym miejscu jest bardzo małe co nie powoduje ewentualnego obkurczania. 

Podczas np. cięcia pod piersią w zabiegu powiększania piersi implantami umiejscowiona rana a pózniej blizna jest w naturalnym fałdzie ciała, schowana z zastosowaniem ciennkich szwów. 

Blizna będzie z czasem szybko miękknąć i blednąć by po okresie roku dać cieńką kreseczkę.

Ten rodzaj blizn linijnych wystepuje w niewielkich urazach, które nie są głębokie np. cięciach. Każdy człowiek doświadczył takiej rany w drobnych skaleczeniach. Szybka regeneracja, którą można obserwować w ciagu kilku dni daje zrośnięcie się brzegów rany i utworzenie strupka. Po kilku dniach obserwujemy powolny proces tworzenia się blizny po odpadnięciu suchego strupka. Zaleca się w tym czasie tylko po oczyszczeniu rany pozostawienie samoistnemu gojeniu. Przy głębszych ranach muszą być zastosowane szwy.

Ten rodzaj blizn nie podlega leczeniu chirurgicznemu lub zachowawczemu. Nie jest potrzebna interwencja lekarska, tylko w przypadku kiedy musi być zastosowana szczepionka przeciw tężcowi. Szczepienie podawane jest w 4 dawkach i zawsze wtedy gdy istnieje podejrzenie o przerwanie ciagłości skóry i zanieczyszczenie rany.

 

 

Chcesz wiedzieć więcej ?

Zajrzyj na nasze Forum

 

 

Share Button