Home » Portal » 10 pytań, które musisz zadać w gabinecie medycyny estetycznej przed zabiegiem

10 pytań, które musisz zadać w gabinecie medycyny estetycznej przed zabiegiem

Medycyna estetyczna nie jest specjalizacją a na razie dziedziną medycyny i dlatego istnieje strefa, którą nasz portal nazywa poligonem głupoty zarówno dla pacjentów, jak i osób, które nigdy nie powinny mieć strzykawki w ręku a tym bardziej bawić się czyimś zdrowiem. Przygotowaliśmy listę pytań, które pomogą wybrać osobę, która posiada uprawnienia do wykonywania zabiegów, a pacjent będzie mieć pewność, że jest przede wszystkim bezpieczny i zadowolony z efektów.

W tytule specjalnie zasugerowałam, gdzie powinien być wykonywany zabieg, ale niestety w tej kwestii są przez ostatnie lata spore zawirowania. Przykro mi to pisać, ale spora grupa pacjentów szuka tanich zabiegów i często nawet nie zwraca uwagi na jakość i to, kto im je wykonuje.

 

10 pytań do specjalisty medycyny estetycznej
10 pytań do specjalisty medycyny estetycznej

Czytając fora i słuchając osoby, które korzystają z medycyny estetycznej w strefie nielegalnej, niestety przegrywamy z siłą i ilością hejtu. Odpuszczamy i nie zamierzamy nikogo nawracać i udowadniać, że mamy rację. Pacjent mądry zastanowi się przy wyborze osoby uprawnionej do wykonywania procedur medycznych, jakimi są w większości zabiegi upiększające wymagające podania preparatu, który jak np. Botox jest lekiem i nie mamy pojęcia, jak dostaje się w ręce np. kosmetyczek. To znaczy my bardzo dobrze wiemy i to monitorujemy od lat, jednak to lekarze, firmy i inne instytucje powinny oficjalnie zająć się tematem.

Klient, bo pacjentem nigdy nie nazwiemy osoby korzystające z usług gabinetu kosmetyczki czy przypadkowej osoby wykonującej w domu ostrzykiwanie nierozważnych pań to osoba, która po fakcie szuka pomocy u prawdziwych specjalistów.
Internet aż pęka od informacji typu: Jak sobie wstrzyknąć kwas hialuronowy? Czy instrukcji typu: Jak wstrzyknąć sobie botox?
Głupota ludzka, a zwłaszcza niektórych kobiet nie zna granic. Mimo wszystko życzmy powodzenia, braku powikłań, które notabene dostają w pakiecie gratis, jak najmniej stresu podczas dochodzenia swoich praw i oczywiście by nie straciły o wiele więcej, niż zapłaciły za usługę.

W jakim celu musisz zadać pytania?

  • By niczego nie żałować!
  • Pacjent świadomy podjętej decyzji.
  • Pacjent, który wie, kto wykonuje zabieg i czy ma do tego uprawnienia.
  • Pacjent, który wymaga od specjalisty konsultacji, by po zabiegu być usatysfakcjonowanym efektami zabiegu.
  • Pacjent świadomy potencjalnych zagrożeń, powikłań.

Najważniejsze być nie była biernym pacjentem, który zgadza się na wszystko i trafił do przypadkowej osoby, a tym bardziej by nie kierował się tylko krzykliwą promocją.
Musi odbyć się konsultacja, a pacjent ma brać w niej czynny udział, zadawać pytania, chociażby wydawałby się najgłupsze. Pacjenci wstydzą się pytać, a i czasem trafiają się specjaliści, którzy są znużeniu odpowiadaniem kolejny raz w ciągu dnia na te same pytania. Dobry specjalista nigdy nie okaże pacjentowi lekceważenia, a tym jest brak odpowiedzi albo co gorsze nie przejdzie od razu do zabiegu po dość pobieżnej konsultacji.

Wierzcie, że prawdziwi specjaliści dbają o pacjentów nawet tych, którzy trafiają do nich przypadkowo i być może nigdy więcej nie zajrzą do ich gabinetów.

Powiedz jasno specjaliście, że chcesz zadać kilka pytań, na które chcesz uzyskać odpowiedź i jeśli będzie to zdawkowy odzew, poproś o więcej informacji.

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

Pytania, które każdy pacjent musi zadać, by nie żałować swojej decyzji o zabiegu!

1. Czy jesteś dobrym kandydatem do wybranego zabiegu?

Zapewne jak w większości przypadku trafiasz do gabinetu i masz już wybrany konkretny zabieg. Nie oznacza to, że jest on dla ciebie właściwy. Nie jesteś ekspertem i tutaj ważne, by zdać się na wiedzę i doświadczenie specjalisty. Często może być odmowa, propozycja innego zabiegu czy nawet zmiana preparatu w twoim przypadku. Masz mieć dokładnie wyjaśnione, dlaczego i co by się stało, gdybyś się jednak poddała wybranemu zabiegowi.

2. Bądź pewna, że osoba wykonująca zabieg ma prawo do wykonywania zabiegów medycznych i dodatkowe uprawnienia?

Zapytaj o certyfikat i czy jest lekarzem. Certyfikat może zdobyć wiele mimo wszystko nieuprawnionych osób. Różne firmy prowadzą szkolenia i nie zawsze udostępniane są preparaty osobom, które mają umiejętności i prawo do ich wykorzystywania! Procedury medyczne, którym chcesz się poddać mogą być wykonane tylko przed lekarza, który nie tylko przygotuje do zabiegu pacjenta, ale również wyłapie ewentualne powikłania już podczas zabiegu i natychmiast zadziała, wypisze receptę itd.
Spróbuj zrobić zabieg u kosmetyczki lub kosmetologa i poproś o dalszą część procedury, jeśli zaistnieje fakt komplikacji. U lekarza zajmującego się medycyną estetyczną masz w cenę wliczoną całą procedurę. Jeśli kosmetyczka czy kosmetolog w razie niepowodzenia będzie próbować dodatkowo rozpuścić np. preparat na bazie kwasu hialuronowego to radzimy jak najszybciej zniknąć z tego miejsca.

3. Jakich efektów możesz oczekiwać?

Pamiętaj, że nie jesteś taka sama jak twoja koleżanka, nawet jeśli jest w tym samym wieku. Różnica w końcowych efektach może zależeć od stanu skóry, od codziennej pielęgnacji, stylu życia itd. Pamiętaj, że oczekiwania muszą być zweryfikowane przed zabiegiem inaczej będziesz pomimo dobrze wykonanego zabiegu bardzo rozczarowana.
Specjalista musi wyjaśnić, jakie efekty mogą być u ciebie i dlaczego.

4. Zapytaj o zdjęcia pacjentów z zabiegu, jakiemu będziesz się poddawać?

Zdjęcia przed i po zabiegu to najlepsze źródło informacji o tym, czy ten zabieg daje efekty, jakich oczekujesz i czy osoba, która przeprowadzi zabieg, ma doświadczenie. Zapewniamy, że każdy specjalista prowadzi galerię i nie zawsze jest ona pokazywana w Internecie, ale ma ją w swoim gabinecie i nie będzie robił problemów, jeśli będziesz chciała zobaczyć kilka jego prac.

5. Zapytaj o znieczulenie

Nie każdy zabieg medycyny estetycznej wymaga znieczulenia. Jest to uzależnione również od pacjenta, który nie zawsze z niego korzysta. Próg bólu jest różny u każdego z nas. Mimo wszystko większość zabiegów w swojej procedurze ma zalecenie zastosowania znieczulenia i jest to zazwyczaj znieczulenie miejscowe, które nie wymaga od pacjenta wcześniejszego specjalnego przygotowania jak w przypadku znieczulenia ogólnego.

6. Zapytaj o cenę

Tak to może śmieszne, ale często zdarza się zwłaszcza w przypadku promocji, które zawierają np. cenę za 0,5 ml preparatu, a okazuje się, że pacjent potrzebuje 1 ml i tu nagle suma okazuje się dwukrotnie większa. Pytaj i dopytuj. Pamiętaj, że w przypadku kiedy będziesz potrzebować dodania preparatu, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami. Druga sprawa oblicz sobie ile razy i jak często będziesz poddawać się zabiegowi, by utrzymać efekt na dłuższy czas.

7. Zapytaj o zalecenia dla ciebie po zabiegu, by otrzymać jak najlepszy efekt

Nie każdy specjalista sprawdza, czy pacjent po zabiegu zapamiętał np. jak w przypadku botoksu o zaleceniu nieschylania się przez pierwsze 2 h po zabiegu itd. Takich zaleceń musisz przestrzegać by efekt, na który liczysz i który obiecał specjalista, w pełni się rozwinął.

8. Zapytaj o czas rekonwalescencji po zabiegu

Istnieją zabiegi, po których po paru minutach nie ma śladu np. już wcześniej wspominany zabieg z użyciem toksyny botulinowej. Miejsca wstrzyknięć szybko znikają a odczucia, które są po zabiegu odczuwalne tylko przez pacjenta, a nie są widoczne. Niestety, kiedy poddasz się terapii laserem czy peelingowi chemicznemu licz się z pewnymi niedogodnościami i musisz dać sobie czas na przejście pewnych niemiłych objawów. O to musisz zapytać specjalistę.

9. Zapytaj o powikłania

Nie ma co się okłamywać i wierzyć w słowa osoby, która twierdzi, że może inni mają komplikacje, ale nie w jego przypadku. Każdy pacjent to inna osoba i nigdy nie wiadomo co się może wydarzyć i jak organizm zareaguje na preparat czy zabieg z użyciem np.lasera. Nie przerażaj się, bo to nie oznacza, że u każdego coś może pójść nie tak. Masz mieć świadomość, że nie trafiłaś do kosmetyczki na malowanie paznokci i jeśli kolor będzie niedobrany, to go zmyjesz. Tutaj podczas zabiegu dochodzi zazwyczaj do naruszenia ciągłości skóry, wprowadzane są preparaty pod skórę, nici a ciało może różnie na nie zareagować.

Powikłania to coś, co może, ale nie musi wystąpić. Jeśli upewnisz się, że trafiłaś w odpowiednie ręce osoby, możliwość ich wystąpienia minimalizuje się prawie do zera. Odsetek powikłań występuje nawet u najlepszych specjalistów, ale są one szybko wyłapywane i niwelowane. Nie martw się, ale miej szeroko otwarte oczy i słuchaj, zadając konkretne pytania. Nie ważne czy przyszłaś do koleżanki, bo w tym momencie nie jesteś najlepszą przyjaciółką, ale jej PACJENTEM.

Wymagaj nie tylko od specjalisty, by zapewnił maximum bezpieczeństwa, wiedzy, ale wymagaj od siebie jako świadomej osoby, by dowiedzieć się jak najwięcej i wykorzystać odpowiednio informacje. Masz nie żałować decyzji.

10. Zapytaj, jak masz wyłapać niepokojące objawy i kiedy zgłosić się do specjalisty

Pacjentem jesteś nadal po wyjściu z gabinetu. Cóż bywają tacy specjaliści, którzy po zainkasowaniu pieniędzy zapominają, że pacjent jest nadal pod ich opieką, a co gorsze nie poczuwają się, by im pomóc w razie wystąpienia komplikacji.
Listów z prośbą o pomoc mamy codziennie kilka. Większość to prośby co zrobić z powikłaniami, ale również jak się zachować względem osoby, która nie udzieliła im pomocy, a wykonała zabieg.
Temat rzeka od kilku lat…

Próbujemy dotrzeć do specjalistów, którzy zawiedli oczekiwania pacjentów, bo nie zawsze są to prawdziwe historie i dlatego przestrzegamy przed szukaniem lekarzy na forach internetowych, ale również przed bezpodstawnym oczernianiem.

Decydujesz się na zabieg?

  • Wybierz przynajmniej 2-3 lekarzy i przyjrzyj się im również na konsultacji.
  • Pamiętaj, że idąc na konsultację, nie musisz godzić się natychmiast na zabieg. Faktem jest, że rejestrując się do gabinetu, wymagane jest by pacjentka, powiedziała, jaki zabieg ją interesuje i jest to brane za pewnik ze strony specjalistów, którzy myślą, że jesteś już zdecydowana na zabieg.
  • Nie poddawaj się presji.
  • Przygotuj się do spotkania i jeśli uznasz, że to ten specjalista poddaj się zabiegowi, ale tylko po prawdziwej konsultacji i upewnieniu się, że masz wszystkie odpowiedzi na nurtujące cię pytania. Nie daj sobie wmówić, że to tylko drobny zabieg. Nie ważne czy to botox, czy powiększanie ust. To ty będziesz nosić efekty na swojej twarzy, a przypominam, że w naszej kulturze nie nosimy burek, które ukryją źle wykonany zabieg.

Życzę samych świadomych decyzji.


AKTUALIZACJA 07.02.2019: Nidy nie poddawaj się zabiegom bez podpisanej zgody na zabieg, którą przeczytaj, a jeśli czegoś nie rozumiesz, to pytaj! Brak podpisanej zgody na zabieg…zabieg formalnie nie został wykonany. Masz wątpliwości? Zrezygnuj z zabiegu!


Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Aquafilling/Los Deline niedostępne po reportażach Gazety Wyborczej. Zagrożenie dla zdrowia i życia

Miękki lifting czyli kwas hialuronowy kontra skalpel

Wykorzystanie wizerunku pacjenta. Zdjęcia przed i po zabiegu

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Akceptuję Czytaj więcej